100-lecie WZPN

Treść archiwalna

Mamy zaplecze sportowe, nowoczesne stadiony i bogatą historię wielkopolskiego futbolu - mówił wojewoda Piotr Florek podczas otwarcia okolicznościowej konferencji naukowej zorganizowanej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim z okazji 100. rocznicy Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Przypadający w tym roku jubileusz był okazją do przypomnienia pięknych kart historii wielkopolskiej piłki. O roli związku i jego historii opowiadali między innymi prezes WZPN Stefan Antkowiak, nestor dziennikarstwa sportowego Ryszard Niemiec oraz Jarosław Owsiański i Tomasz Siwiński - autorzy okolicznościowej monografii pt. „Historia futbolu Wielkopolskiego”.

Jako datę powstania Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej uznaje się 20 stycznia 1913 roku, gdy powołano do życia Polskie Towarzystwa Sportowe na Rzeszę Niemiecką. W Poznaniu w 1919 roku odbyły się pierwsze rozgrywki mistrzowskie w wolnej Polsce, tu też dwa lata później powstała pierwsza żeńska drużyna futbolowa.

Główne uroczystości z okazji 100-lecia powstania Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej zaplanowano na 5 października. Z tej okazji w Sali Ziemi MTP wyświetlony zostanie 45-minutowy film o historii i sukcesach wielkopolskiej piłki.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 27.09.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58