112 świętuje

Treść archiwalna

Dziś, 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Był on doskonałą okazją do zbilansowania przez wojewodę Piotra Florka pierwszych dwunastu miesięcy funkcjonowania Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu oraz zaproszenia dzieci, które edukację o numerze 112 rozpoczynają już w przedszkolu.

Tuż przed południem w budynku WCPR przy ulicy Wiśniowej w Poznaniu pojawili się niecodzienni goście. Grupa przedszkolaków z przedszkola Misia Coralgola chciała na własne oczy zobaczyć, gdzie odbierany jest numer 112. Dzieci w trakcie zabawy poznały również zasady jakie obowiązują przy dokonywaniu zgłoszeń na numer alarmowy, w jakich sytuacjach należy wzywać pomocy oraz jakie służby są kierowane do udzielenia pomocy przy wypadku.

Podczas specjalnej konferencji prasowej wojewoda przedstawił plany dalszego rozszerzenia zasięgu funkcjonowania 112 w województwie. Obecnie mieszkańcy 19 powiatów z Wielkopolski dzwoniąc na ten numer alarmowy łączą się z operatorem WCPR w Poznaniu.

- Pamiętajmy, że przyjęte zgłoszenie na 112 może uratować komuś życie. Nie blokujmy tej linii i dzwońmy tylko w uzasadnionych przypadkach - apelował wojewoda.

Z prowadzonych statystyk wynika bowiem, że niespełna 30 procent zgłoszeń kierowanych do WCPR to połączenia zasadne. Po weryfikacji trafiają one do policji, straży pożarnej, ratownictwa medycznego i innych służb. Średnio, co kilkanaście sekund operatorzy przyjmują zgłoszenia nie tylko w języku polskim, ale także w językach obcych. Do końca roku numer alarmowy obsługiwał ponad 2 milionową aglomerację województwa wielkopolskiego. Z końcem lutego do systemu włączone zostaną kolejne powiaty: koniński, turecki, kolski, leszczyński, rawicki, pilski, złotowski i czarnkowsko-trzcianecki.

Możliwość lokalizacji osoby dzwoniącej poprzez zainstalowane w WCPR cyfrowe mapy, pełna identyfikacja numeru osoby dzwoniącej oraz kilkusekundowy czas oczekiwania na zgłoszenie, to tylko niektóre atrybuty Centrum.

Dzięki nim WCPR stał się wiodącym ośrodkiem szkoleniowym w Polsce. Do końca 2012 roku przeszkolono w nim 300 operatorów numerów alarmowych z całego kraju.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 11.02.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58