190 lat Szpitala Przemienienia w Poznaniu

Treść archiwalna

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu świętuje swój jubileusz - działa nieprzerwanie od 190 lat. Głównym punktem obchodów rocznicowych była gala, której gościem był wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia oraz wszystkie osoby związanej z najstarszym poznańskim szpitalem.

Składając życzenia lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim pracownikom szpitala, wicewojewoda przekazał na ręce szefa kliniki, doktora Szczepana Cofty, okolicznościowy ryngraf.

Szpital, w którym teraz każdego roku leczy się ponad 30 tysięcy pacjentów, początkowo prowadziły Siostry Miłosierdzia, mieścił się tylko w dwóch salach. Siostry opiekowały się kilkunastoma pacjentami. Pierwszy pacjent został przyjęty dokładnie 1 stycznia 1883 roku.

Obecnie Szpital Przemienienia działa w kompleksach przy ulicy Długiej, Szamarzewskiego oraz Hospicjum Palium, gdzie prowadzi opiekę paliatywną. Placówka zatrudnia specjalistów, którzy leczą głównie schorzenia sercowo-naczyniowe. Tylko w ubiegłym roku dokonano w szpitalu 20 przeszczepów serca. W ciągu roku przeszczepia się szpik ponad 100 pacjentom. Przy Szamarzewskiego leczeni są chorzy z niewydolnością płuc.

Szpital jest jednym z nielicznych w Polsce, który opiekuje się chorymi na mukowiscydozę. Przy placówce działają liczne poradnie, w których pomoc otrzymują chorzy z całej zachodnio-północnej części kraju.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 07.10.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58