Archiwum wydarzeń - Maj 2009

Puchary i nagrody dla zwycięzców zawodów wędkarskich organizowanych w ramach dni Kostrzyna Wielkopolskiego wręczył wicewojewoda Przemysław Pacia. Kostrzyński "Kurdesz kasztelański" jest wielkim świętem regionalnym, podczas którego klucze do bram miasta przejmuje jego legendarny założyciel - rycerz Kostro.

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka rozpoczął się w niedzielę Festyn Zielonoświątkowy w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Dla odwiedzających przygotowano prezentacje zwyczajów ludowych Wielkopolski, Górnego Śląska oraz Żywiecczyzny, związane z pracami wiosennymi, trwającymi od Wielkanocy do Bożego Ciała. W otwarciu imprezy uczestniczył wicewojewoda Przemysław Pacia.

Wicewojewoda Przemysław Pacia uczestniczył w obchodach Wielkopolskiego Święta Ludowego w Krotoszynie. Po mszy w kościele farnym, uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta na stadion, na którym odbyła się ceremonia wbicia gwoździ w drzewiec i przekazania sztandaru organizacji powiatowej PSL oraz wręczenie odznaczeń osobom najbardziej zasłużonym dla regionu.

Mimo niesprzyjającej aury w Poznaniu rozpoczęło się wielkie święto studentów. Na Placu Mickiewicza zebrało się kilka tysięcy żaków, którzy po otrzymaniu kluczy do bram miasta na kilkadziesiąt godzin symbolicznie przejęli władzę w stolicy województwa. Uczestników studenckiego święta powitał wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, który rozpoczynając uroczystości życzył wszystkim dobrej zabawy.

Wojewoda Piotr Florek gościł dziś w Urzędzie Wojewódzkim młodych parlamentarzystów XV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, 43 uczniów wielkopolskich szkół, którzy 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich w gmachu Sejmu. W spotkaniu uczestniczył poseł Wojciech Ziemniak oraz wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Walkowiak.

Będzie roboczy zespół oraz kontynuacja rozmów w sprawie słupów w Kamionkach - takie są główne ustalenia dzisiejszego spotkania, do którego doszło w ministerstwie infrastruktury. Przy wspólnym stole do rozmów zasiadło szerokie grono osób - mieszkańcy gminy Kórnik, wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń, zastępca generalnego dyrektora ochrony środowiska Piotr Otawski, prezes PSE-Operator S.A. Stefania Kasprzyk, wiceburmistrz Kórnika Hieronim Urbanek oraz wojewoda wielkopolski Piotr Florek, który zorganizował spotkanie.

Drużyna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zwyciężyła w charytatywnym turnieju piłkarskim rozegranym w niedzielę podczas I Rodzinnego Festynu Drużyn Szpiku w Śremie, zdobywając tym samym puchar wicewojewody wielkopolskiego. W towarzyszącym imprezie biegu ulicznym, odbywającym się pod hasłem "Podziel się życiem", tryumfował Przemysław Walewski.

20 maja minęło 108 lat od chwili, w której dzieci we Wrześni rozpoczęły strajk przeciw pogłębiającej się germanizacji. W uroczystościach rocznicowych, upamiętniających tamte wydarzenia, połączonych z poświęceniem i odsłonięciem pomnika Jana Pawła II we Wrześni, wziął udział wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Odsłonięcia monumentu dokonał - w imieniu prezydenta Kaczyńskiego - szef kancelarii prezydenta Piotr Kownacki.

Wyjątkowy charakter miała dzisiejsza uroczystość zorganizowana w sali im. Witolda Celichowskiego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Zgromadziła ona bowiem osoby, które swoją szczególną postawą zasługują na podziękowanie i wyróżnienie. Podczas spotkania wojewoda Piotr Florek wręczył odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym Wielkopolanom. Odznaczeni otrzymali między innymi Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu wojewoda Piotr Florek spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia "Lasem 1000" protestującymi przeciw budowie linii elektroenergetycznej we wsiach Borówiec, Kamionki i Skrzynki.

W Swarzędzu w "Pałacyku po lipami" odbył się wojewódzki finał edycji ogólnopolskiego konkursu "Policjant Ruchu Drogowego Roku", w którym uczestniczyło 35 policjantów z całej Wielkopolski. Wojewoda Piotr Florek wręczył finalistom nagrody oraz dyplomy.

Dziś (15 bm.), we wczesnych godzinach rannych, zebrał się powołany przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka Wojewódzki Sztab Kryzysowy. Podczas posiedzenia, omówiono procedury wdrożone w związku z wystąpieniem na terenie województwa wielkopolskiego pierwszego przypadku wirusa A/H1N1. Zdaniem wojewody zastosowane działania, zarówno służb epidemiologicznych jak i pozostałych instytucji wchodzących w skład Sztabu, potwierdzają dobre przygotowanie Wielkopolski do walki z grypą typu A.

Strony