Archiwum wydarzeń - Sierpień 2009

W Poznaniu obchodzono 29. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia związków zawodowych. W poprzedzonych mszą świętą w intencji Solidarności uroczystościach uczestniczyli wojewoda Piotr Florek oraz wicewojewoda Przemysław Pacia.

Wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia wziął udział w spotkaniu z weteranami walk z całej Wielkopolski w przeddzień 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Spotkanie, połączone z oficjalną prezentacją okolicznościowych monet Narodowego Banku Polskiego, upamiętniających bohaterstwo polskiej armii, odbyło się w poznańskim Domu Żołnierza.

Wielkopolscy rolnicy spotkali się w Pile, by wspólnie podziękować za żniwa. Wojewódzko-diecezjalne dożynki, w których wzięli udział między innymi wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, wiceminister rolnictwa Marian Zalewski i wojewoda wiekopolski Piotr Florek, rozpoczęła msza dziękczynna, celebrowana przez ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej biskupa Edwarda Dajczaka.

Julia Michalska i Magdalena Fularczyk, zawodniczki Trytona Poznań, zdobyły przed własną publicznością złoty medal mistrzostw świata, pierwszy w historii żeńskiego wioślarstwa i pierwszy wywalczony przez Polaków podczas zakończonych w niedzielę mistrzostw.

Sobota obfitowała w radosne sportowe emocje. Po południu wicewojewoda Przemysław Pacia kibicował piłkarzom 1-ligowej Warty Poznań, którzy efektownie pokonali na własnym stadionie KSZO Ostrowiec Świętokrzyski aż 6:0. Pierwszą bramkę dla Zielonych strzelił Tomasz Magdziarz, egzekwując rzut karny, podyktowany za faul na Marcinie Klatcie, który próbował odebrać dośrodkowanie Piotra Reissa.

Pilscy strażacy wywalczyli zwycięstwo w Mistrzostwach Wielkopolski Strażaków Płetwonurków PSP i OSP. Nad jeziorem Płotki w Pile strażaków dopingował wojewoda Piotr Florek. W mistrzostwach wystartowało 35 zawodników z 13 jednostek z całego województwa.

Wicewojewoda Przemysław Pacia uczestniczył w obchodach 65. rocznicy likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto, które odbyły się Łodzi z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczestnicy uroczystości zapalili znicze na terenie Memoriału Radegast Bahnhof a następnie przeszli w Marszu Pamięci do Parku Ocalałych, gdzie odsłonięto Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej.

W dniach od 1 do 10 września br. w województwie wielkopolskim będzie prowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących. Na terenie lasów, pól, pastwisk i nieużytków rolnych zrzucana będzie z samolotów szczepionka przeciw wściekliźnie.

W Wielkopolsce rozpoczął się czas podziękowań za tegoroczne plony. U uroczystościach dożynkowych w województwie wzięli udział wojewoda Piotr Florek i wicewojewoda Przemysław Pacia.

Do końca sierpnia Poznań będzie światową stolicą wioślarstwa - rozpoczęły się właśnie Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie Poznań 2009. W uroczystym rozpoczęciu imprezy wziął udział wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Do 30 sierpnia rozegrane zostaną 23 konkurencje, w których weźmie udział 40 ekip.

W holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu rozpoczęły się dziś VII Światowe Spotkania z Kulturą Romską. W urzędzie pojawiły się romskie wozy oraz cygańskie obozowisko, a mury wypełniła muzyka pod przewodnictwem wirtuoza skrzypiec, króla Czardaszy Miklosza Deki Czureji oraz zespołu Tatra Roma. Sara Czureja zachwyciła wszystkich swoją grą na cymbałach węgierskich. W oficjalnej inauguracji uczestniczył między innymi wicewojewoda Przemysław Pacia.

Ożywienie współpracy gospodarczej, a w szczególności zapoczątkowanie bezpośrednich kontaktów biznesowych pomiędzy australijskimi i wielkopolskimi przedsiębiorcami były głównym tematem rozmowy wicewojewody Przemysława Paci z ambasador Australii panią Ruth Pearce, której towarzyszył radca handlowy ambasady Paul Sanda.

Strony