Archiwum wydarzeń - Maj 2010

Stabilizuje się i poprawia sytuacja na górnym odcinku Warty i Prosny - po ostatnim zmniejszeniu zrzutu ze zbiornika Jeziorsko i utrzymywaniu go na poziomie 250 m3/s w Kole na wodowskazach ubyło w sumie 40 cm względem poprzedniego poziomu a od Koła do Konina poziom wody opadł o 35 cm.

W Światowy Dzień bez Papierosa odbyła się wojewódzka inauguracja kampanii społecznej "Płeć a tytoń". Wicewojewoda Przemysław Pacia wraz z wojewódzkim inspektorem sanitarnym Andrzejem Trybuszem otworzył w szpitalu ginekologiczno-położniczym na Polnej spotkanie, podczas którego wybitni neonatolodzy przedstawili wpływ dymu tytoniowego na nienarodzone dzieci.

Decyzją wojewody od wczoraj (godz. 18.00) zmniejszony został zrzut ze zbiornika Jeziorsko i wynosi 250 metrów sześciennych na sekundę. Dziś rano fala kulminacyjna w Poznaniu osiągnęła swój szczyt na poziomie 666 cm i w ciągu godziny opadła o centymetr. Ze względu na wydłużenie fali wezbraniowej stany zbliżone do maksymalnych mogą utrzymywać się około 5 dni.

Potwierdziły się wcześniejsze prognozy mówiące o tym, że w weekend czoło fali kulminacyjnej na Warcie dotrze do Poznania. Dziś o godzinie 11:00 stan wody Warty w stolicy Wielkopolski osiągnął poziom 657 cm i przekroczył o 207 cm stan alarmowy.

Dziś decyzją wojewody po raz kolejny zmniejszony zostanie zrzut ze zbiornika Jeziorsko. Od godziny 13:00 będzie wynosił 270 metrów sześciennych na sekundę. To o 30 m3/s mniej niż do tej pory.

Od wczorajszego popołudnia na zbiorniku Jeziorsko utrzymywany jest zmniejszony zrzut wody, wynoszący 300 metrów sześciennych na sekundę. Zmniejsza się też dopływ do akwenu i aktualnie wynosi 263 m3/s.

Decyzją wojewody od godziny 16:00 do 300 m3/s zmniejszony zostanie zrzut ze zbiornika Jeziorsko. Pozwoli to na odciążenie między innymi tych nadwarciańskich gmin, które od zeszłego tygodnia zmagają się z wysoką falą powodziową. W wielu miejscowościach trwa nieustanna walka z przeciekami i przesiąkami na wałach. Taka sytuacja występuje między innymi w powiecie kolskim (gm. Brudzew i Przykona), średzkim (gm. Krzykosy) czy podpoznańskim Luboniu. Tam od dzisiaj przy umacnianiu wału w okolicach ul. Rzecznej pracuje 60 żołnierzy i 40 strażaków.

Wicewojewoda Przemysław Pacia, poseł na sejm Arkady Fiedler oraz wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Walkowiak gościli dziś w sali pierwszego wojewody poznańskiego w odrodzonej Polsce - Witolda Celichowskiego 43 wielkopolskich parlamentarzystów XVI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Zmniejszający się dopływ wody do zbiornika Jeziorsko umożliwił dziś ograniczenie zrzutu do 330 m3/s. Cały czas trwa zalewanie polderu Golina, do którego wlewa się ok. 140 metrów sześciennych wody na sekundę. Uruchomiono też teren zalewowy Zagórów.

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek ogłosił dziś (27 maja) obowiązujący od godziny 15:00 alarm przeciwpowodziowy dla kolejnych 9 gmin województwa wielkopolskiego. Decyzja wojewody ma związek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych poziomu wód w rzekach województwa oraz pogarszającą się sytuacją hydrometeorologiczną.

Dziś rano, w związku ze znacznym zmniejszeniem dopływu wody do zbiornika Jeziorsko, który wynosi teraz 307 metrów sześciennych na sekundę, obniżono do 330 m3/s zrzut wody z akwenu. Niższe niż wczoraj odczyty na wodowskazach odnotowano w górnych biegach Warty oraz Prosny (Mirków, Prosna, spadek o 38 cm; spadki w Piwonicach i Kole). Stabilna, lecz nadal trudna sytuacja utrzymuje się w gminie Golina. By zapewnić odpływ wody z terenu polderu golińskiego do koryta rzeki, około 3 kilometry od miejscowości Sługocin, otwarte zostały śluzy wałowe.

Minister spraw wewnętrznych i administracji odwiedził dziś Wielkopolskę, gdzie zapoznał się z sytuacją powodziową. Wspólnie z wojewodą Piotrem Florkiem odwiedził zbiornik Jeziorsko. W najbliższych godzinach zmniejszy się zrzut wody ze zbiornika, co umożliwia coraz mniejszy dopływ wód do akwenu - powiedział Jerzy Miller.

Strony