Archiwum wydarzeń - Kwiecień 2020

Szanowni Wielkopolanie!

Tegoroczne Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej dla wielu z nas będzie miało inny wymiar niż w latach ubiegłych. Przed kilkoma miesiącami nikt nie spodziewał się, że wkrótce ulice polskich miast i wsi opustoszeją z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Epidemia COVID-19 sprawiła, że wspólna celebracja zarówno Święta Flagi RP, jak i Święta Konstytucji 3 Maja w dotychczasowym kształcie stała się niemożliwa.

Od dziś rusza transport płynów dezynfekujących dla wielkopolskich przedszkoli i żłobków. Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, od 6 maja możliwe będzie otwarcie przez samorządy takich placówek. W akcji dystrybucji płynów, koordynowanej przez służby wojewody wielkopolskiego, uczestniczą strażacy oraz wojsko.

Są niewielkich rozmiarów, nowoczesne, komfortowe i proekologiczne. Budowane obecnie Innowacyjne Dworce Systemowe w Pobiedziskach Letnisku oraz Biskupicach Wielkopolskich jeszcze w tym roku przyjmą pierwszych podróżnych.

W dniach od 4 do 6 maja na Placu Targowym w Krotoszynie uruchomiony zostanie samochodowy punkt pobrań prób COVID-19 drive-thru. Osoby z objawami bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 będą mogły bezpłatnie przebadać się po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Inspekcję Sanitarną. Od jutra (30 bm.) w godzinach 10:00-16:00 będzie można rejestrować się na badanie pod nr tel. 61 656 80 75.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk odniósł się do zarzutów, które pojawiły się w przestrzeni publicznej i są związane z kwestią zarządzania szpitalem w Wolicy. Placówka stała się jednoimienną po decyzji wojewody. Jej profil - choroby płuc i gruźlicy - odpowiadał powikłaniom związanym z koronawirusem. Obecnie za działanie szpitala odpowiada organ nadzorujący - samorząd województwa.

Poznań pożegnał dziś Krystynę Łybacką. W ostatnim pożegnaniu byłej minister edukacji narodowej i sportu oraz wieloletniej posłanki i europosłanki uczestniczył wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Za wybitne zasługi w działalności publicznej, prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krystynę Łybacką Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie w imieniu prezydenta przekazał mężowi podczas uroczystości pogrzebowych minister Andrzej Dera.

Do jednoimiennego szpitala w Wolicy zostało przetransportowanych 43 pacjentów z COVID-19. W środę wieczorem zakończyło się dostosowywanie szpitala do zasad obowiązujących w placówce jednoimiennej. Powstały m.in. śluzy do dekontaminacji oraz strefy brudna i czysta.

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Andrzej Trybusz złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Na jego następcę Główny Inspektor Sanitarny minister Jarosław Pinkas mianował z początkiem maja br. dotychczasową zastępczynię WSSE - Jadwigę Kuczmę.

Gmina Kwilcz otrzymała ponad 2,6 mln zł dofinansowania z rezerwy państwa na budowę oczyszczalni ścieków w Luboszu. Podpisana dziś umowa wraz z finansowaniem pozwolą na rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku. Koszty inwestycji opiewają na kwotę 3,2 mln zł. Gmina otrzymała z budżetu państwa aż 80 proc. dofinansowania. To największa dotacja dla gminy Kwilcz w ostatnich latach.

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy w czwartek o 8:00 rano stanie się jednoimiennym szpitalem dla pacjentów z COVID-19. To rezultat poniedziałkowej decyzji wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka o utworzeniu w Wolicy szpitala jednoimiennego.

Wszyscy pensjonariusze oraz pracownicy dps-ów w Baszkowie oraz Zdunach (pow. krotoszyński) przeszli badania laboratoryjne na obecność koronawirusa. W sumie testami objęto ponad 300 osób. Wszystkie próbki dały wynik ujemny. Informacje w tej sprawie otrzymał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podczas wideokonferencji dotyczącej aktualnej sytuacji zagrożenia pandemią koronawirusa w powiecie krotoszyńskim. 

W Wolicy trwa przygotowanie jednoimiennego szpitala dla pacjentów z COVID-19. Wczoraj (20 kwietnia) ewakuowano 28 pacjentów z placówki i rozpoczęto prace przygotowawcze, m.in. tworzone są śluzy czy strefy czysta i brudna. Działania wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W czwartek rano będą transportowani pierwsi pacjenci z kaliskiego Salusa. W sztabie organizacyjnym pracuje przedstawiciel wojewody wielkopolskiego.

Strony