71. rocznica zakończenia walk o Poznań

Treść archiwalna

Dyrektor generalny Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacek Woźniak, w imieniu wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, wziął udział w obchodach 71. rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań. Pamięc poległych uczcili w towarzystwie pocztów sztandarowych, kombatanci, uczniowie, przedstawiciele służb i administracji.

Obchody rocznicowe rozpoczęła poranna ceremonia złożenia wieńców w kwaterze żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich na cmentarzu komunalnym na Miłostowie w Poznaniu. Główne uroczystości odbyły się natomiast w samo południe na górnym tarasie poznańskiej Cytadeli.

Krwawa walka o stolicę Wielkopolski trwała od końca stycznia 1945 roku, a jej finałem było zdobycie ostatniego punktu oporu wojsk niemieckich - Cytadeli. Według szacunków historyków, w bitwie o Poznań zginęło ponad 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, 6 tysięcy Niemców i 700 Polaków. 

Warta honorowa pod pomnikiem na Cytadeli. Dyrektor generalny WUW Jacek Woźniak i komendanci policji stoją przy pomniku.Szpaler mundurowych z wieńcami czeka na złożenie ich pod pomnikiem.Dyrektor generalny WUW Jacek Woźniak składa kwiaty przed pomnikiem.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 23.02.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 22.03.2016 - 12:43