76. rocznica zsyłki Polaków na Sybir

Treść archiwalna

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę zsyłki Polaków na Sybir. Poznańskie obchody zorganizowane zostały przez Oddział Związku Sybiraków i rozpoczęły się mszą świętą w intencji zesłanych Polaków w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.

W samo południe zaproszeni goście, Sybiracy, kombatanci i uczniowie spotkali się przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie prezes Związku Józef Bancewicz przypomniał dramat setek tysięcy zesłańców. - Dla wielu z nich mordercza, nierzadko sześciotygodniowa podróż okazała się zabójcza. Do tej pory trudno poznać dokładną liczbę osób, które w trakcie czterech masowych zsyłek wywiezione zostały na Wschód, my jednak - pamiętamy o nich wszystkich. Kombatanci wspomnieli również Sybiraków zmarłych w tym roku.

Jak podkreślali podczas dzisiejszych uroczystości Sybiracy, jednym z głównych zadań, które stawiają przed sobą, jest przekazanie historii ich rodzin i prywatnych wspomnień młodzieży. - Tylko świadomość przeszłości pozwoli wyciągać dobre wnioski na przyszłość - mówił Bancewicz. Po wspólnej modlitwie w intencji zesłańców, wicewojewoda wielkopolski wraz z kombatantami złożyła kwiaty pod pomnikiem w Ogrodzie Zamkowym im. Ofiar Katynia i Sybiru.

Sybiraczki niosą znicz pod pomnik.Wicewojewoda wielkopolski podchodzi w towarzystwie niosącego wieniec do pomnika, żeby złożyć wieniec. Przedstawiciele kombatantów składają wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 09.02.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 09.03.2016 - 15:24