77. rocznica wybuchu II wojny światowej

Treść archiwalna

- 77 lat temu, uderzeniem niemieckich wojsk na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa, najbardziej tragiczny w skutkach konflikt militarny XX wieku. Wojenne doświadczenia stały się składnikiem polskiej tożsamości. Nasz naród doznał strasznych cierpień - ale wytrwał i nie dał się ujarzmić. Wiemy o tym dobrze w Wielkopolsce, bo Wielkopolan miało już nie być - tymi słowami wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann przypomniał o dramacie 1 września 1939 roku.

- Gromadzimy się dziś, by oddać hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy we wrześniu 1939 roku z bronią w ręku bronili ojczyzny - mówił wojewoda Hoffmann, który zwrócił też uwagę na konieczność dbania o jasność przekazu historycznego. Wojewódzkie uroczystości uczczenia ofiar w 77. Rocznicę Napaści Niemiec na Polskę skupiły pod pomnikiem Armii Poznań kombatantów, parlamentarzystów, samorządowców, harcerzy i mieszkańców Poznania. Po modlitwie prowadzonej przez biskupa Damiana Bryla, który celebrował też wcześniejszą mszę w intencji ofiar wojny oraz po apelu poległych delegacje złożyły kwiaty.

Tego samego dnia znicze złożone w imieniu wojewody zapłonęły też na mogile ofiar w miejscowości Wilczna w gminie Słupca. W zbiorowej mogile pochowano tam 25 znanych i nieznanych ofiar nalotu niemieckiego 5 września 1939 na oddział Wojska Polskiego stacjonujący we wsi. Wśród żołnierzy i ofiar cywilnych w mogile spoczął między innymi dziennikarz radiowiec Kazimierz Piekarczyk z 68 Pułku Piechoty. Piekarczyk urodził się w 1901 roku w Krakowie. Podczas I wojny światowej był sanitariuszem w szpitalu polowym. Po jej zakończeniu zamieszkał w Poznaniu, gdzie pracował w redakcji „Dziennika Poznańskiego”. Jest autorem powieści dla młodzieży "Węzeł na chustce", "Skarby na Czorsztynie", "Wnuczka trębacza z wieży mariackiej". Był współtwórcą Radia Poznańskiego, w którym prowadził program „Wesołe porachunki” oraz - jako „wujaszek Kazio” - audycję dla dzieci.

Złożone w imieniu wojewody wielkopolskiego kwiaty upamiętniły też ofiary pierwszych dni wojny w Poznaniu - na cmentarzach na Nowinie i Miłostowie, gdzie spoczął między innymi as lotnictwa Kazimierz Sporny.

Zdjęcia: Adam Kaczmarek

Groby wojenne ofiar bombardowania Poznania 1 września 1939 roku

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 01.09.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 28.09.2016 - 14:45