92. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski, władze województwa, samorządowcy oraz poznaniacy jak co roku uczcili rocznicę wielkiego zrywu niepodległościowego - Powstania Wielkopolskiego oraz bohaterów z 1918 roku. Wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów złożył pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich wojewoda Piotr Florek. Wiązanki złożono także pod pamiątkowym głazem w kwaterze powstańców na poznańskiej Cytadeli oraz mogile generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

- Praca organiczna, z tak dużym wysiłkiem i z tak dużą skutecznością podejmowana przez pokolenia mieszkańców Wielkopolski, zasłużenie nazywana jest najdłuższą wojną nowoczesnej Europy. Postacie wybitnych Wielkopolan, których nazwiska trafiły na karty polskiej historii, świadczą o tym, że Polacy potrafią dawać dowody umiłowania Ojczyzny - nie tylko w powstańczych zmaganiach - napisał w liście skierowanym do Wielkopolan prezydent PR Bronisław Komorowski, który odczytał doradca prezydenta Jerzy Smoliński.

Po złożeniu kwiatów uroczysty pochód przeszedł do kościoła Farnego, gdzie na trasie przemarszu oddano hołd pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Mszę świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich odprawił arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

Organizatorem 92. rocznicy Powstania Wielkopolskiego jest samorząd województwa wielkopolskiego wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz władzami miasta Poznania.

 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 27.12.2010
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59