95. urodziny mjr Zenona Wechmanna

Treść archiwalna

Polityczne represje nie złamały jego ducha oporu. Zenon Wechmann od wielu lat jest popularyzatorem historii, przewodnikiem i opiekunem dla wielkopolskiej młodzieży, a także liderem środowiska kombatanckiego, jako przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej. W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu świętowano jego 95. urodziny.

Major Zenon Wechmann urodził się 25 października 1927 roku w Poznaniu w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Od ósmego roku życia był zuchem, następnie harcerzem V Hufca Harcerzy im. Ks. Józefa Poniatowskiego. Po wojnie powrócił do działalności w Związku Harcerstwa Polskiego, służąc w „Poznańskiej Piątce”. Był także uczestnikiem II konspiracji. Po likwidacji ZHP, sprzeciwiał się próbom włączenia druhów do komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej i wraz z gronem przyjaciół podjął konspiracyjną działalność harcerską, przyjmując pseudonim „Czarny Wilk”.

Druha Zenona Wechmanna aresztowano we wrześniu 1952 r. W procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Poznaniu, został skazany na 7 lat pozbawienia wolności, 3 lata utraty praw obywatelskich i honorowych oraz pozbawienie mienia. Wyrok odbywał w ciężkim zakładzie karnym w Rawiczu, w obozach pracy dla więźniów politycznych w Potulicach i Piechcinie-Bielawach. Został zwolniony na podstawie amnestii w lutym 1955 r.

- Mam ogromne uznanie dla Pańskiej niestrudzonej działalności w upowszechnianiu historii nurtu niepodległościowego, a zwłaszcza wielkopolskiej drugiej konspiracji oraz dla wieloletniej pracy na rzecz integracji wielkopolskiego środowiska kombatanckiego. Dziękuję za bogate życie, wypełnione służbą Polsce. Dla nas wszystkich stanowi Pan niedościgniony wzór patrioty i bohatera – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Podczas uroczystości wojewoda wręczył majorowi księgę „Przesłanie dla pokoleń 1942–2022”, która zawiera wpisy byłych żołnierzy Armii Krajowej żyjących w Wielkopolsce. Major Zenon Wechmann otrzymał również Pamiątkowy Medal z Okazji 80. Rocznicy Przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walkach niepodległościowych Wielkopolan, długoletnie przewodzenie środowisku kombatanckiemu, zabieganie o jego współpracę i integrację. Medal wręczyli wiceprezesi Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - kpt. Maria Krzyżańska oraz Henryk Józefowski.

Wiele sił i energii major Zenon Wechmann wkłada w kształtowanie patriotycznych postaw harcerzy, młodzieży szkolnej. Od utworzenia w 1989 r. Oddziału Wielkopolska Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego działa w jego strukturach. W 2016 r. major został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności – odznaczeniem państwowym przyznawanym za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL przez Prezydenta RP.

Pamiątkowy Medal z Okazji 80. Rocznicy Przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię KrajowąPamiątkowy Medal z Okazji 80. Rocznicy Przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię KrajowąTort urodzinowyPrzemowa wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiegowojewoda wielkopolski Michał zieliński i mjr Zenon Wechmannwojewoda wielkopolski Michał Zieliński i mjr Zenon Wechmannmjr Zenon Wechmannzaproszeni goście95. urodziny mjr. Zenona Wechmanna95. urodziny mjr. Zenona Wechmannawojewoda wielkopolski Michał zieliński i mjr Zenon Wechmannwojewoda wielkopolski Michał Zieliński i mjr Zenon Wechmannwojewoda wielkopolski Michał Zieliński i mjr Zenon Wechmannwojewoda wielkopolski Michał Zieliński, mjr Zenon Wechmann i Teresa Masłowskawojewoda wielkopolski Michał Zieliński, mjr Zenon Wechmann i Teresa Masłowska

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 07.11.2022
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 03.01.2023 - 10:37