96. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wziął udział w uroczystych obchodach z okazji 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W sobotnie przedpołudnie złożył kwiaty na poznańskiej Cytadeli w kwaterze Powstańców Wielkopolskich oraz na mogile generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Wojewoda wspólnie z władzami samorządowymi województwa i miasta uczestniczył w centralnych obchodach rocznicowych organizowanych w Poznaniu przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. W odczytanym przez wojewodę liście od premier Ewy Kopacz szefowa rządu przypomniała, że bez sukcesów Powstania Wielkopolskiego nie byłoby II Rzeczypospolitej, takiej jaką znamy. - Ze wzruszeniem i dumą myślę dzisiaj o grudniu 1918 roku, kiedy Wielkopolanie z wielką determinacją i odwagą podjęli walkę o prawo do bycia Polakami. Był to dla nich ostatni, najbardziej dramatyczny etap trwających od czasów zaborów zmagań o zachowanie własnego języka, pamięci, obyczaju i religii, własnej tożsamości - napisała do Wielkopolan w liście prezes rady ministrów Ewa Kopacz. 

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

W niedzielę, 28 grudnia uczestnicy Powstania uczczeni zostali podczas warszawskich uroczystości, w trakcie których wicewojewoda Dorota Kinal złożyła w imieniu premiera rządu wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na Wojskowych Powązkach.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie
  

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 27.12.2014
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58