Akcja krwiodawstwa w ZSE w Poznaniu

Treść archiwalna

W jaki sposób można zapisać się do banku szpiku i dlaczego wiele znanych osób włącza się w popularyzowanie dawstwa - pytali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu wicewojewodę wielkopolskiego Przemysława Pacię i solistę Teatru Wielkiego w Poznaniu Tomasza Raczkiewicza podczas spotkania towarzyszącego piątkowej akcji krwiodawstwa.

- Popularyzowanie transplantologii nie zaczyna się od znanych ludzi - wyjaśniał wicewojewoda. Inicjatorami są zwykle osoby chore na białaczkę, dla których próbujemy szukać ratunku wszędzie, gdzie się da. Kiedy trzy lata temu dowiedziałem się, że tysiące ludzi często daremnie czeka na przeszczep, a samo pobranie szpiku od dawcy przypomina w większości przypadków pobranie krwi, od razu zapisałem się banku szpiku. Naprawdę niewiele trzeba zrobić, by dać komuś szansę na przeżycie. Wystarczy wypełnić formularz i oddać fiolkę krwi do dalszych badań, żeby stać się potencjalnym dawcą. Od tej pory dzielę się tą wiedzą, bo wielu z nas, podobnie jak ja niedawno, nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne są potrzeby chorych na białaczkę i jak łatwo i bezboleśnie możemy dać im nadzieję a nawet uratować życie.

Tomasz Raczkiewicz przypomniał, że najprościej zapisać się do rejestru potencjalnych dawców, zgłaszając się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, które wykona odpowiednie badania. Jednak decyzję o zgłoszeniu się do banku szpiku należy podjąć po odpowiednim namyśle, aby wykluczyć sytuacje, kiedy z trudem znaleziony dawca wycofuje się w ostatniej chwili, pozostawiając chorą osobę bez nadziei na ratunek.

Spotkanie zakończył mini recital Tomasza Raczkiewicza, któremu akompaniował na pianinie jeden z uczniów szkoły.

Młodzież z ZSE im. Stanisława Staszica od lat organizuje zbiórki krwi na terenie szkoły wśród uczniów, którzy ukończyli 18 rok życia. Akcji krwiodawstwa towarzyszą prelekcje na tematy medyczne oraz spotkania z artystami. W ubiegłym roku pracownicy RCKiK w Poznaniu przedstawili medyczne aspekty oddawania i leczenia krwią, a z uczniami spotkała się piosenkarka Kasia Wilk.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 03.12.2010
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59