Biskup Roman Andrzejewski patronem szkoły w Morzyczynie

Treść archiwalna

Szkoła Podstawowa w Morzyczynie od dziś ma swojego patrona. Został nim biskup Roman Andrzejewski, krajowy duszpasterz rolników, wykładowca akademicki, spiker polskiej sekcji Radia Watykańskiego. W uroczystości nadania imienia wzięła udział wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, odprawioną w kościele w Morzyczynie pod przewodnictwem biskupa Wiesława Alojzego Meringa w intencji nauczycieli, uczniów i absolwentów. Bezpośrednio po nabożeństwie goście przeszli do budynku położonej nieopodal szkoły podstawowej.

Historia placówki sięga 1937 roku, kiedy to rozpoczęła się jej budowa. Szkoła, na skutek działań wojennych, została otwarta dopiero w 1945 roku. Obiekt dwukrotnie przechodził generalne remonty, ostatni miał miejsce w 2003 roku. Obecnie uczy się tam 323 uczniów.

Biskup Roman Andrzejewski był absolwentem placówki. Naukę w Morzyczynie odbywał w latach 1945-1951. Następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku oraz na KUL. W latach 70. obronił doktorat nauk humanistycznych z filologii klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W listopadzie 1981 roku został mianowany biskupem pomocniczym w diecezji włocławskiej. Zmarł w 2003 roku.

Msza święta z udziałem duchownych na ołtarzu.Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły.Wicewojewoda wpisuje się do księgi pamiątkowej.

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 23.05.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 12.06.2017 - 12:25