Cześć i chwała powstańcom wielkopolskim

Treść archiwalna

W Poznaniu oddano pamięć i cześć bohaterom, którzy 101 lat temu chwycili za broń i wywalczyli powrót Wielkopolski do odrodzonej Rzeczypospolitej. W rocznicowych obchodach zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wziął udział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Okolicznościowy list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Andrzej Dera. List do Wielkopolan, uczestników uroczystości, skierował także prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki.

- W te grudniowe dni 1918 roku, nasza młoda ojczyzna wciąż toczyła boje o granice. Przyszedł także czas na powrót do macierzy - kolebki polskości, ziemi pierwszych Piastów, która nigdy nie poddała się germanizacji. Przetrwanie naszej tożsamości narodowej było tutaj owocem determinacji pokoleń Polaków, którzy mimo represji pielęgnowali mowę i tradycję ojców - napisał w liście z okazji 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki. Jego treść odczytała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Obchody rocznicowe Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się przed południem na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan od złożenia kwiatów na grobach generała Stanisława Taczaka i pułkownika Wincentego Wierzejewskiego. Wiązanki kwiatów spoczęły też pod tablicami upamiętniającymi dowódców powstania i „ojców” niepodległości. Pamięć dowódcy powstańczego zrywu oraz założyciela i komendanta kompanii skautowej uczcił wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Po mszy świętej odprawionej w poznańskiej Farze odbyły się główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Dźwięk syren, które dokładnie o godzinie 16:00 zawyły w stolicy Wielkopolski, przypomniał o dzielnych Wielkopolanach, którzy z bronią w ręku sięgnęli po wolność. Wieńce i kwiaty pod monumentem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich złożyli: w imieniu prezydenta RP minister Andrzej Dera, reprezentująca prezesa rady ministrów minister Marlena Maląg, wielkopolscy parlamentarzyści, wojewoda Łukasz Mikołajczyk, władze samorządowe województwa i miasta oraz liczne delegacje reprezentujące służby i instytucje.

Uroczystości organizowane przez samorząd województwa wielkopolskiego oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zakończyło widowisko multimedialne „Światło Zwycięstwa Poznań 2019” zaprezentowane na Placu Wolności.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 27.12.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 29.01.2020 - 09:50