Decyzje w sprawie szpitali jednoimiennych w Wielkopolsce

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk po dokładnej analizie i konsultacjach podjął decyzje w kwestii funkcjonowania szpitali jednoimiennych w Wielkopolsce. Od 1 czerwca br. zlikwidowane zostaną 134 rezerwowe łóżka w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. W Wielkopolsce nadal dwa szpitale jednoimienne będą leczyć pacjentów z COVID-19, a proces "wygaszania" zostanie przesunięty z uwagi na liczbę zakażeń, szczególnie na południu województwa. Komentarz Łukasza Mikołajczyka dostępny jest w serwisie YouTube: https://youtu.be/fmaH0JgxHyo

Na podstawie analizy sytuacji epidemicznej Wielkopolski oraz rosnącej liczby zakażeń na południu województwa, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o przesunięciu terminu wygaszenia szpitala jednoimiennego w Wolicy. 

- Wygaszenie placówki nie rozpocznie się 1 czerwca, lecz w terminie późniejszym. Wpływa na to sytuacja w regionie, szczególnie ognisko epidemiczne w Kępnie. W Wielkopolsce utrzymamy dwie placówki jednoimienne, przy czym w poznańskim szpitalu przy ul. Szwajcarskiej zmniejszy się liczba łóżek do 406. Jeśli w czerwcu uda się zmniejszyć liczbę zakażeń w Wielkopolsce, wtedy poinformuję opinię publiczną o terminach i etapach wygaszenia szpitali jednoimiennych w naszym województwie - tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. - Szpital jednoimienny w Wolicy nadal będzie funkcjonował w tej formie. Jestem w stałym kontakcie z marszałkiem województwa, który jest organem prowadzącym dla placówki w Wolicy - dodaje wojewoda.

Ostatnie badania przeprowadzone w ramach drive-thru w Ostrowie Wielkopolskim oraz Kępnie wskazują na zwiększoną liczbę zakażeń wśród mieszkańców regionu, głównie z uwagi na duże ognisko epidemiczne.

Mimo zmniejszenia liczby łóżek dla pacjentów w szpitalu jednoimiennym w Poznaniu, nadal będzie on dysponował 406 łóżkami. Obecnie w placówce przebywają 94 osoby zakażone koronawirusem. Z kolei w szpitalu w Wolicy przebywa 76 pacjentów, a sam szpital dysponuje 120 łóżkami.

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 25.05.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 11.06.2020 - 11:11