Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Treść archiwalna

Po raz 15. obchodzimy dziś Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Z tej okazji wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk skierował list, w którym zaapelował do wszystkich użytkowników ruchu drogowego o rozwagę i bezpieczeństwo nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów z najbliższymi.

- Z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim kierowcom przemierzającym wielkopolskie drogi wyłącznie szczęśliwych i bezpiecznych podróży. Mamy realny wpływ na to, by nie stwarzać ryzyka na drodze, by starannie planować każdą podróż, by dbać o odpowiedni stan techniczny pojazdu, a przede wszystkim - by zdjąć nogę z gazu wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. Dostosowanie prędkości, przestrzeganie ograniczeń i duża czujność - zwłaszcza w terenie zabudowanym - dają szansę na zmniejszenie dużej liczby ofiar, szczególnie wśród pieszych - podkreślił w liście wojewoda.

Liczba pojazdów zarejestrowanych w Polsce systematycznie rośnie. Tym samym zwiększa się też ryzyko udziału w wypadku czy niebezpiecznym zdarzeniu na drodze. Tylko w ubiegłym roku polska Policja odnotowała przeszło 450 tys. kolizji, a także ponad 30 tys. wypadków drogowych, w wyniku których zginęło aż 2909 osób.

- Z całą mocą chcę dołączyć do adresowanych do kierowców apeli policjantów i ekspertów, którzy podkreślają jak ważna jest odpowiedzialność za siebie, pasażerów i otoczenie. Wierzę, że liczne działania edukacyjne, prewencyjne, a także inwestycje w bezpieczną infrastrukturę drogową dają szansę na ocalenie życia wielu osobom - mówi wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Autor: Łukasz Mikołajczyk
Data utworzenia: 25.07.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.08.2020 - 12:12