Dzień Flagi w Wielkopolsce

Treść archiwalna

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z okazji święta w całym kraju rodacy wspólnie świętowali podczas różnego rodzaju akademii, pikników i uroczystości. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wspólnie z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego profesorem Zdzisławem Krasnodębskim wziął udział w obchodach Dnia Flagi oraz Miejskiego Dnia Strażaka organizowanych w Turku. Harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej rozdawali natomiast przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim polskie flagi ufundowane przez wojewodę.

W Turku obchody Dnia Flagi świętowano razem z Miejskim Dniem Strażaka. W samo południe, na Placu Wojska Polskiego w Turku, w trakcie uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt, odegrano hymn państwowy. Po okolicznościowych przemówieniach, zasłużonym strażakom wręczone zostały okolicznościowe odznaczenia.

Przed południem przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu ustawiła się długa kolejka poznaniaków po biało-czerwoną flagę. Ufundowanych przez wojewodę 500 flag rozdali harcerze z chorągwi ZHR w Wielkopolsce.

Mieszkańcy Poznania mogli także zapoznać się z otwartą przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wystawą plenerową pt. „Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość”. Ekspozycję, która w naszym regionie jest pokazywana po raz pierwszy, zorganizował poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 02.05.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 27.05.2019 - 15:15