Dzień Pamięci - Remembrance Day

Treść archiwalna

Z okazji Dnia Pamięci - Remembrance Day na poznańskiej Cytadeli, wojewoda wielkopolski Piotr Florek wspólnie z ambasadorami Nowej Zelandii Penelope Ridings, Australii Ruth Pearce, attache obrony Wielkiej Brytanii i Kanady oraz władzami samorządowymi złożył kwiaty na grobach żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

Remembrance Day to angielskie święto obchodzone na cześć poległych na frontach żołnierzy, zwane również Poppy Day, ze względu na tradycję noszenia i składania na grobach żołnierzy kwiatów maku – symbolicznej pamiątki pól Flandrii, miejsca krwawych walk wojsk Wspólnoty podczas I wojny światowej.

W Polsce znajdują się trzy cmentarze wojenne Wspólnoty Brytyjskiej: w Krakowie, Poznaniu i Malborku. Na poznańskiej Cytadeli znajduje się 441 mogił żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. Większość pochowanych to lotnicy z państw Wspólnoty. Część z nich zginęła podczas bombardowania Szczecina, pozostali to między innymi uczestnicy słynnej Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft 3 w Żaganiu w marcu 1944 r., którzy po ponownym schwytaniu zostali rozstrzelani przez Niemców.

zdjęcie

 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 18.11.2010
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59