Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Treść archiwalna

Po raz 5. uroczyście obchodzono Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Prezydenci obu krajów uczcili święto w Poznaniu - mieście, które wyjątkowo silnie związane jest z Republiką Węgierską. W uroczystościach uczestniczył wojewoda wielkopolski Piotr Florek, który wraz z głowami państw: Bronisławem Komorowskim i Palem Schmittem złożył kwiaty pod Poznańskimi Krzyżami.

Wcześniej kwiatami składanymi pod pamiątkowymi tablicami uhonorowano postaci Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda. Przemawiając w auli UAM obaj prezydenci podkreślali braterstwo, zażyłą przyjaźń i wyjątkową więź pomiędzy mieszkańcami Poznania a Węgrami, którą wzmocniły zrywy niepodległościowe w 1956 roku; wzajemna pomoc uczestnikom tamtych wydarzeń trwale spoiły losy Wielkopolan i obywateli Węgier. Jednym z punktów obchodów Dnia Przyjaźni było otwarcie wystawy „Rozstrzelane miasta. Poznań-Budapeszt 1956”, którą można oglądać na Starym Rynku. Imprezy towarzyszące potrwają w Poznaniu do poniedziałku 28 marca.

 

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

W obecności prezydenta Węgier i wojewody wielkopolskiego prezes spółki TriGranit oraz zastępca prezydenta Poznania Jerzy Stępień podpisali też umowę partycypacyjną określającą warunki budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Wcześniej firma otrzymała decyzję środowiskową. Podczas spotkania wojewoda potwierdził, że w momencie przedstawienia przez inwestora kompletnego wniosku wraz z dokumentacją, możliwe będzie wydanie w jak najkrótszym terminie pozwolenia na budowę.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 23.03.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59