Dzień Transplantacji

Treść archiwalna

170 nerek, 2 serca i jedno płuco przeszczepiono w ubiegłym roku w Wielkopolsce. Dziś z okazji Ogólnopolskiego Dnia Donacji i Transplantacji wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal wzięła udział w inauguracji kampanii Drugie Życie. Dzień Transplantacji obchodzony jest w Polsce 26 stycznia na pamiątkę pierwszego przeszczepu, który został przeprowadzony w 1966 roku.

Kolejna odsłona kampanii Drugie Życie miała miejsce w hali sportowej w Grodzisku. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy pedagogów i uczniów tamtejszego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego. Celem projektu jest propagowanie wśród młodzieży idei transplantacji, jako nowoczesnej metody leczenia.

W spotkaniu z młodzieżą obok wicewojewody wzięli udział specjaliści, organizatorzy kampanii oraz osoby po przeszczepie. O swoich przeżyciach opowiadali ludzie, którym przeszczep uratował życie: Roman Błażejczak oraz Renata Maternik. Wicewojewoda Dorota Kinal, która od lat związana jest z projektem, podziękowała organizatorom za zaproszenie. - Nie dajcie sobie wmówić, że czegoś nie można zmienić, że się nie uda. Od was wszystko zależy, potraficie walczyć z uprzedzeniami i stereotypami. Ja w was wierzę, a gdy będę mogła pomóc, na pewno to zrobię - powiedziała wicewojewoda Dorota Kinal.

W projekcie od 7 lat bierze udział doktor Maciej Głyda, ekspert merytoryczny kampanii i konsultant wojewódzki ds. transplantologii klinicznej, który przekazuje młodzieży niezbędną wiedzę o transplantologii. Kampania społeczna „Drugie życie” skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież będzie promować działania na rzecz zwiększenia wiedzy o transplantologii oraz zachęcać do wypełniania oświadczeń woli. W Wielkopolsce, w tej edycji, wezmą udział uczniowie z 35 szkół.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 26.01.2015
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58