Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Treść archiwalna

Od ubiegłego roku 29 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W Poznaniu uczestnicy misji spotkali się już dziś przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Obchody święta weteranów, w których uczestniczył wojewoda wielkopolski Piotr Florek, połączono z 60. rocznicą służby Polaków w misjach pokojowych ONZ oraz 25. rocznicą nadania pokojowej Nagrody Nobla siłom pokojowym ONZ.

Prowadzoną zgodnie z ceremoniałem uroczystość, w trakcie której wręczono weteranom okolicznościowe dyplomy, rozpoczęło wciągnięcie flagi na maszt. - Polski żołnierz poza granicami kraju walczy o bezpieczne życie, o stabilność, o pewność jutra nas wszystkich. Ma prawo tej pewności i tego bezpieczeństwa oczekiwać dla siebie i najbliższych. Ma prawo być dumnym z wykonania obowiązku i powinien mieć pewność, że odpłacimy mu szacunkiem i uznaniem - mówił wojewoda.

Uroczystości przygotowało poznańskie koło Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Stowarzyszenie istnieje od 1999 roku i skupia w swych szeregach kombatantów misji pokojowych ONZ oraz innych organizacji międzynarodowych. Jednym z głównych celów działalności jest organizacja i udział w akcjach humanitarnych.

W tym roku Stowarzyszenie wraz z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim przeprowadziło akcję zbiórki pluszaków dla dzieci z prowincji Ghazni „Wielkopolska - dzieciom afgańskim”, w ramach której za pośrednictwem żołnierzy z polskiego kontyngentu do szkół i sierocińców w Afganistanie trafiły tysiące zabawek i pomocy szkolnych.

Wśród członków poznańskiego koła, którym przyznano status weterana służby poza granicami państwa, znajdują się żołnierze i cywile, którzy pełnili służbę w misjach pokojowych na całym świecie: w Wietnamie, Kambodży, Egipcie, Wzgórzach Golan, Namibii, Libanie, byłej Jugosławii, Erytrei, Saharze Zachodniej, Kuwejcie czy Iraku, a także pracowali w Kwaterze Głównej ONZ.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 28.05.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58