Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Treść archiwalna

Jak udzielić pierwszej pomocy? Kiedy dzwonić na 112? Jak radzić sobie, gdy dzieje się coś złego a obok nie ma dorosłych? Między innymi z takimi pytaniami i wyzwaniami musieli zmierzyć się uczniowie z siedmiu wielkopolskich szkół podstawowych podczas quizu z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Przygotowany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu turniej otworzył wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu zostało uruchomione 9 lutego 2012 roku. Jest jednym z 17 tego typu jednostek w kraju. Zatrudnia 70 operatorów pracujących w trybie zmianowym. Od 2011 roku prowadzi szkolenia dla operatorów numeru 112 z całej Polski. Od początku działalności szkoleniowej CPR certyfikował ponad 700 operatorów.

Rokrocznie rośnie liczba połączeń odbieranych przez operatorów. Aktualnie CPR odbiera ponad 4500 połączeń alarmowych na dobę. Mimo że liczba fałszywych i niezasadnych zgłoszeń sukcesywnie maleje, to nadal stanowi 68% wszystkich połączeń. Spośród zgłoszeń, które trafiają do CPR najwięcej jest przekazywanych do stanowisk dyspozytorów medycznych.

11 lutego został ogłoszony przez Parlament Europejski dniem numeru alarmowego 112. Świętowany jest od 2009 roku. Tradycyjnie towarzyszą mu imprezy promujące numer alarmowy w państwach unijnych. W Polsce proces uruchamiania wszystkich centrów powiadamiania ratunkowego zakończony został pod koniec 2013 roku. Wszystkie zgłoszenia alarmowe obsługiwane są obecnie według jednolitych standardów przez wyszkolonych i odpowiednio wyposażonych operatorów numerów alarmowych.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 11.02.2015
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58