FDS na 2020 rok. 228 mln dla wielkopolskich samorządów

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann ogłosił nabór w ramach rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych. W 2020 roku do wielkopolskich samorządów trafi 228 mln zł. Wojewoda podkreśla, że liczy na duże zainteresowanie samorządów.

Gminy i powiaty z wielkopolski wnioski mogą składać od 27 lipca do 26 sierpnia 2019 roku. Nie ma limitów w liczbie wniosków, co oznacza, że jeden samorząd może ich zgłosić nawet kilka. Opiniująca projekty komisja wojewody bierze pod uwagę takie elementy, jak wyrównywanie potencjału społeczno-gospodarczego, poprawę jakości życia mieszkańców i zapewnienie spójności terytorialnej na obszarze województwa. Maksymalne dofinansowanie może sięgać nawet do 80 proc. kosztów zadania i wynosić do 30 mln zł.

- To kolejny nabór w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, dzięki któremu wiele wielkopolskich gmin i powiatów będzie miało szansę otrzymać znaczne wsparcie finansowe. Ponad 200 mln zł pozwoli na realizację projektów, które do tej pory dla wielu mniejszych czy biedniejszych samorządów były nieosiągalne. Fundusz Dróg Samorządowych ma służyć zrównoważonemu rozwojowi Wielkopolski - zapowiada wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zauważa on także, że Fundusz Dróg Samorządowych to jedyny program drogowy po 1989 roku, który oferuje aż tak wysokie wsparcie finansowe dla samorządów. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości zna potrzeby samorządów, dla których budowa dróg to jedno z największych wyzwań ze względu na środki potrzebne na realizację tych inwestycji. Można wprost powiedzieć, że Fundusz Dróg Samorządowych to odpowiedź na te potrzeby - dodaje Zbigniew Hoffmann.

Środki Funduszu Dróg Samorządowych przekazywane są na dofinansowanie budowy, przebudowy i remonty dróg powiatowych i dróg gminnych, a także budowę mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Poza tym FDS pozwala na finansowanie budowy, przebudowy i remonty dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym.

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 26.07.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 19.08.2019 - 08:43