Gołębie na Olimpiadzie w Poznaniu

Treść archiwalna

Setki hodowców, wystawców, tłumy zwiedzających i gołębie w roli głównej to znak, że z Poznaniu, na terenie MTP, rozpoczęła się XXXII Światowa Olimpiada Gołębi Pocztowych. W otwarciu tego wydarzenia bez precedensu dla promocji Poznania i regionu uczestniczył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Witając gości, wicewojewoda podziękował za zaproszenie i żartował, że pierwszy raz otwiera Olimpiadę, bo w Polsce jeszcze Olimpiady nie było. Opowiedział też historię o znanym polskim aktorze Janie Nowickim, który wraz z przyjacielem marzył w dzieciństwie, by gdy dorosną mieć gołębniki. Po latach się spotkali. Jan Nowicki odniósł zawodowy sukces, ale gołębi nie miał. Przyjaciel pochwalił się swoim okazami. Spełnił swoje marzenie i dziecięce pasje. Właśnie pasje i zamiłowanie do tych wyjątkowych ptaków realizują ich hodowcy, którzy pojawili się w Poznaniu.

Na Olimpiadę przywieźli ponad 600 najcenniejszych gołębi pocztowych, które są laureatami wielu konkursów. Potrafią przelecieć dystans od 120 do 1000 kilometrów. Pocztowi lotnicy będą oceniani w dwóch kategoriach: standard i sport, zwycięzcy otrzymają cenne trofea. Impreza tej rangi odbywa się w Polsce po raz trzeci, ale jeszcze nigdy nie była prowadzona z takim rozmachem.

Równolegle z Olimpiadą odbywają się Targi Gołębi Pocztowych i Akcesoriów. Wystawcy zajęli aż pięć targowych pawilonów. Impreza potrwa do niedzieli. Organizatorzy spodziewają się tysięcy zwiedzających.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 28.01.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59