Huczne obchody niepodległości w Poznaniu

Treść archiwalna

- Nie byłoby nas dziś tutaj, gdyby nie wiele pokoleń naszych przodków, którzy za wolną Polskę, za Wielkopolskę, a w końcu za nas, za nasz region oddali życie - mówiła podczas Narodowego Święta Niepodległości wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

W uroczystościach wzięła udział minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, posłowie, senatorowie, władze samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i mieszkańcy Poznania.

Motywem przewodnim obchodów był udział kobiet w walce o niepodległość naszego kraju. O ich zasługach i determinacji w służbie dla Polski mówiła wicewojewoda. - Czuły się silne i wolne jak Aleksandra Zagórska, która organizowała oddziały kobiet-kurierek, a następnie stała się twórczynią i komendantką Ochotniczej Legii Kobiet. Lub jak Leopoldyna Stawecka, która przed I wojną światową była członkinią Związku Strzeleckiego, a po wybuchu wojny w męskim przebraniu miała wstąpić do Legionów Polskich.

Poznańskie uroczystości jak co roku odbyły na Placu Wolności. Poprzedziła je msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w Farze Poznańskiej przez biskupa Damiana Bryla.

Tłumy poznaniaków, które przyszły świętować odzyskanie niepodległości, mogły zobaczyć w ramach „strefy historycznej” pojazdy, umundurowanie i pokazy militarne od czasu Powstania Wielkopolskiego, aż po Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W historycznym miejscu Poznania nie zabrakło atrakcji dla dzieci - wydawano legitymacje wojskowe, żołnierze malowali dzieciom twarze oraz uczyli obsługi sprzętu wojskowego. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, wicewojewoda oddała salwę honorową z historycznej armaty „Prawosławnej” wz. 02/26.

Po uroczystej defiladzie pododdziałów Wojska Polskiego oraz pozostałych pododdziałów towarzyszących służb mundurowych, która przeszła ulicą 27 Grudnia, zaprezentowane zostały pojazdy historyczne. Wśród nich znalazł się, pierwszy raz pokazany w Poznaniu, transporter Half Track używany przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.

Na Placu Wolności zagościły panie w przedwojennych strojach. W trakcie pokazu mody prezentowano sylwetki kobiet, poczynając od Emilii Sczanieckiej, a kończąc na postaciach posłanek z Wielkopolski na Sejm 1919 roku. Grupa rekonstrukcyjna „Polki w mundurach” zaprezentowała dioramy Ochotniczej Legii Kobiet (lata 1919-1920), Przysposobienia Wojskowego Kobiet (lata 30-ste XX wieku) oraz policjantek Policji Państwowej II RP. Grupa „Biały Krzyż” przybliżyła natomiast historię kobiet wspierających powstańców wielkopolskich.

Koordynatorem „strefy historycznej” była Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 D.A.K.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 11.11.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 03.12.2019 - 11:00