Innowacyjne Rozwiązania w Trosce o Młode Pokolenia

Treść archiwalna

Wielkopolski Urząd Wojewódzki był drugim po Olsztynie miejscem w kraju, w którym odbyła się debata z cyklu "Innowacyjne Rozwiązania w Trosce o Młode Pokolenia". W prowadzonym przez Jacka Żakowskiego panelu dyskusyjnym wzięli udział: wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, dyrektor wydziału polityki społecznej WUW Maria Krupecka, samorządowcy, przedstawiciele organizacji związanych z pomocą społeczną.

Debata ta była elementem cyklu spotkań zainaugurowanych przez Fundację Orange w miastach wybranych regionów Polski – Olsztynie, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie, których podsumowaniem będzie dyskusja panelowa na szczeblu centralnym, w Warszawie, z udziałem osób, które mają decydujący udział w życiu społecznym i politycznym.

Celem spotkań regionalnych jest nie tylko ustalenie rzeczywistych przeszkód, które utrudniają eliminację wykluczenia społecznego, a tym samym wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim identyfikacja „złotych przykładów” rozwiązań, które otwierają przed dziećmi i młodzieżą szanse samorealizacji w różnych dziedzinach – edukacji, kulturze, nauce, sporcie i inicjatywach społecznych.

Efektem całego cyklu debat będzie Kodeks Dobrych Praktyk, który stanie się dokumentem roboczym, przekazanym premierowi Donaldowi Tuskowi, jako inicjatywa dotycząca opracowania strategii współpracy wszystkich interesariuszy dla dobra dzieci i młodzieży, niezależnie od statusu majątkowego ich rodzin, pochodzenia oraz miejsca zamieszkania.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Dyskusje są też platformą wymiany opinii interesariuszy – urzędów, organizacji i instytucji reprezentowanych przez osoby zaangażowane i odpowiedzialne za programy dla dzieci i młodzieży, lokalnych liderów opinii, działaczy, partnerów społeczno-gospodarczych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, biorących udział nie tylko w praktycznym, ale również formalno-prawnym kształtowaniu codzienności dzieci i młodzieży w regionie.

Efekty debaty będą inspiracją dla Akademii Orange, nowego programu Fundacji Orange opartego na systemie grantów finansowych, przeznaczonych dla organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych i kulturalnych. Celem Akademii Orange będzie promowanie zaangażowania i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie edukacji, nauki i kultury, ukierunkowanych na wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z różnych regionów i różnych środowisk. Program stanie się swoistą płaszczyzną wymiany doświadczeń i pozwoli realizować najciekawsze, innowacyjne projekty wspierające rozwój młodych pokoleń.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 20.09.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59