Jubileusz Instytu Zachodniego

Treść archiwalna

Jubileusz 70-lecia istnienia obchodził Instytut Zachodni w Poznaniu. Z tej okazji w jednej z sal w gmachu przy ul. Mostowej otwarto gabinet ministra prof. Krzysztofa Skubiszewskiego, a rondo u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Smochulowskiego i Jawornickiej otrzymało imię pierwszego po 1989 roku ministra spraw zagranicznych demokratycznej Polski.

Wśród licznych gości uroczystości rocznicowych znaleźli się między innymi prof. Władysław Bartoszewski, wiceminister nauki prof. Marek Ratajczak oraz wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Okolicznościowy list do władz Instytutu i jego pracowników wystosowała premier Ewa Kopacz. W liście odczytanym przez profesora Bartoszewskiego premier polskiego rządu podkreśliła, że „Instytut to wartość dodana toczącego się intelektualnego dialogu polsko-niemieckiego”.

Nie zabrakło też wspomnień o zmarłym w 2010 ministrze spraw zagranicznych III RP prof. Krzysztofie Skubiszewskim. W wiernie odtworzonym gabinecie ministra znalazły się jego pamiątki, meble, prace badawcze, dokumenty, notatki. Podczas uroczystości, na ścianie budynku IZ odsłonięto także tablice pamiątkową upamiętniającą ministra.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 12.12.2014
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58