Kamień węgielny pod budowę fabryki VW

Treść archiwalna

W Białężycach koło Wrześni z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, wojewody wielkopolskiego Piotra Florka oraz samorządowców wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej fabryki Volkswagena we Wrześni.

Wojewoda życząc szybkiego i pomyślnego ukończenia budowy fabryki przekazał zabytkową cegłę, której historia sięga czasów istnienia fortyfikacji miejskich z lat 1879–1883, na których wzniesiono obecny budynek Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Volkswagen - jeden z największych graczy na międzynarodowym rynku motoryzacyjnym w budowę nowej fabryki zainwestuje ponad 800 milionów euro. Pracę znajdzie tam blisko dwa i pół tysiąca osób. Fabryka produkować będzie samochody dostawcze Crafter. Rocznie z taśm montażowych będzie zjeżdżać 85 tysięcy aut. Docelowo liczba wzrośnie do 100 tysięcy. Pierwsze auta z Wrześni pojawią się na rynku w 2016 roku. Fabryka zajmie ponad 220 hektarów z tego 330 tys. metrów kwadratowych będzie pod dachem.

Nowa fabryka to trzecia inwestycja Volkswagena w Polsce. Pierwszą jest działająca od ponad 20 lat fabryka w podpoznańskim Antoninku, drugą - budowane centrum logistyczne w Komornikach.

zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 13.11.2014
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58