Kolejne inwestycje drogowe powstaną w Kaliszu

Treść archiwalna

Kolejne inwestycje drogowe w Kaliszu i powiecie kaliskim mogą uzyskać dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Środki na ten cel pochodzą z oszczędności poprzetargowych, które sięgają ponad 30 procent. Taką informację przekazał dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z prezydentem miasta Kalisza Krystianem Kinastowskim podczas briefingu poświęconemu finansowaniu inwestycji drogowych w ramach FDS.

W Kaliszu wojewoda zaakcentował, że właśnie ta część Wielkopolski jest znakomitym przykładem, jak dobrze można wykorzystywać środki w ramach FDS. - Ulica Kordeckiego, na której dziś się spotykamy - otrzymała dofinansowanie pod koniec 2019 roku i to ponad 4 mln zł. Jak widzimy, mamy nową nawierzchnię, rozdzieloną strefę ruchu samochodowego i pieszego, nowe oświetlenie uliczne i odwodnienie. Słowem - jest bezpieczniej i wygodniej - mówił wojewoda podczas spotkania z mediami.

Kolejne inwestycje to m.in. ulica Żwirki i Wigury - wartość dotacji wynosi 1,2 mln zł. Inwestycja ma być zakończona pod koniec tego roku. Dofinansowanie trafi też do gminy Opatówek na przebudowę ul. Dworcowej, na którą gmina otrzyma blisko 500 tys. zł oraz na przebudowę dróg w Szałe z dofinansowaniem 2,1 mln zł.

Wojewoda mówił także o dużych oszczędnościach w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. - Wraz z kolejnymi inwestycjami realizowanymi przez samorządy, zauważamy pewien trend. Samorządowcy sygnalizują, że na przetargach udaje im się uzyskiwać około 30 procent oszczędności. Co to oznacza dla regionu? - Jeżeli chodzi o zadanie Miasta Kalisza - remont ul. Rajskowskiej na dziś w dalszym ciągu znajduje się na pozycji 4 listy rezerwowej. I to zadanie ma duże szanse, aby wskoczyć na listę inwestycji do dofinansowania. Teraz tej pewności nie ma, ale jest duże prawdopodobieństwo, dlatego uprzedzam o tym prezydenta Kalisza, by w razie takiej sytuacji - samorząd był gotowy - podkreślił wojewoda.

- Mam dziś ze sobą także mapę, która obrazuje, w jaki sposób środki z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych wsparły region. Liczby mówią same za siebie - w latach 2019-2020 powiat kaliski i Kalisz razem otrzymały blisko 43 mln zł - dodał wojewoda.

W trakcie wizyty w Kaliszu wojewoda mówił także o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, z którego również można finansować bieżące budowy. Ten Fundusz jest odpowiedzią na problemy samorządów związane ze skutkami COVID-19. - Rząd Mateusza Morawieckiego dąży do tego, aby gminy ze swoimi budowami nie zatrzymywały się, a mieszkańcy mogli cieszyć się z kolejnych dróg, żłobków, przedszkoli czy ścieżek rowerowych. Dlatego do powiatu kaliskiego i wszystkich gmin trafi aż 14,8 mln zł, a Kalisz zasili 8,2 mln zł. To duże wsparcie i liczę, że dobrze posłuży się regionowi - podkreślał wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

O planach inwestycyjnych, oświacie i sprawach ważnych dla regionu wojewoda Łukasz Mikołajczyk rozmawiał też z burmistrzem Opatówka Sebastianem Wardęckim. Wojewoda zapoznał się również z efektami prac modernizacji ulicy Szkolnej sfinansowanej z Funduszu Dróg Samorządowych. Wartość inwestycji to 1 mln zł. 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 23.07.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 17.08.2020 - 18:40