Konferencja na temat e-administracji w Poznaniu

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wziął udział w inauguracji dwudniowej konferencji "Transgraniczne usługi e-administracji dla Europejczyków", która właśnie rozpoczęła się w Poznaniu. Poznańskie spotkanie europejskich ministrów odpowiedzialnych za e-administrację odbywa się ramach polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Konferencja zgromadziła blisko 900 uczestników z całego świata, w tym przedstawicieli administracji krajowych, regionalnych oraz lokalnych, świata biznesu, organizacji pozarządowych i ekspertów. Do udziału zaproszonych zostało 35 ministrów z państw członkowskich UE, krajów kandydujących oraz EFTA. Na sali obecny był między innymi Michał Boni - Szef Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów oraz Neelie Kroes - Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. agendy cyfrowej.

W pierwszym dniu konferencji odbędzie się Nieformalne Spotkanie Ministrów, na którym omówione zostaną najważniejsze kwestie związane z rozwojem oraz upowszechnianiem usług e-administracji w Europie.

Wśród ponad 60 prelegentów znajdą się eksperci w dziedzinie e-administracji z państw członkowskich UE, przedstawiciele administracji, organizacji międzynarodowych i lokalnych, środowisk naukowych i biznesu.

Dyskusja obejmie zagadnienia podzielone na 3 obszary tematyczne: polityka działania w zakresie rozwoju usług e-administracji, w tym kwestie społeczne i ekonomiczne; strategie interoperacyjności pozwalające na uzyskanie powszechnej dostępności usług e-administracji w państwach UE dla wszystkich obywateli i przedsiębiorstw; obawy społeczne dotyczące takich kwestii jak konsekwencje wprowadzenia e-administracji, wyłączenie społeczne, wartość publiczna, wzmocnienie pozycji użytkowników oraz zapewnienie jakości usług.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa, na której zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia w zakresie usług i aplikacji administracji elektronicznej. Każde państwo członkowskie przedstawi do trzech projektów wybranych w zgodzie z własnymi priorytetami rozwoju
e-administracji. Na stoisku Komisji Europejskiej zaprezentowane zostaną tzw. Wielkoskalowe Projekty Pilotażowe, z których korzystają już obywatele, przedsiębiorcy i administracja. Odgrywają one dużą rolę we wdrażaniu usług transgranicznych w Europie.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 17.11.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59