Konferencja „Siła jest w nas”

Treść archiwalna

„Siła jest w nas” - to przewodnie hasło III Konferencji „Ach…te kobiety”,  która odbyła się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Organizatorem i gospodarzem konferencji był wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Z zaproszenia wicewojewody skorzystały panie reprezentujące świat kultury, sztuki i biznesu. Były przedstawicielki organizacji pożytku publicznego, policjantki oraz emerytki. Celem konferencji była aktywacja środowisk kobiecych w regionie. Łamanie stereotypów i uprzedzeń, wywołanie dyskusji, dzielenie się spostrzeżeniami oraz szukanie dobrych rozwiązań. Takie pozytywne rozwiązania znalazła w swoim życiu Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. - Uprawiałam sporty, byłam okazem zdrowia i nieoczekiwanie dowiedziałam się, że mam raka piersi. Wygrałam walkę i zaczęłam pomagać innym kobietom, które dotknęła choroba -  mówiła Krystyna Wechmann. Krystyna Wechmann przyszła na konferencję ze swoimi koleżankami - amazonkami i wolontariuszkami. Obecnie na terenie kraju działa 207 klubów prowadzonych właśnie przez nie. Dzięki wolontariuszkom i akcjom edukacyjnym prowadzonym przez Federację dziś blisko 80% kobiet zgłosiło się na badania mammograficzne.

Pozytywny wydźwięk miało także wystąpienie „Poraniona kobiecość” Agnieszki Kalugi, blogerki, pisarki i wolontariuszki Hospicjum Palium, która założyła Stowarzyszenie „Matki po stracie”. - Z każdej  traumy wyciągamy wnioski i doświadczenie, które może być pomocne innym. Kiedy sami coś przeżyliśmy, wówczas łatwiej nam pomagać i wzbudzać zaufanie - mówiła autorka bloga Zorkownia. 

O nierównościach, stereotypowym myśleniu opowiadała Justyna Lachor-Adamska, doradczyni pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania. - W swojej pracy zawsze podkreślam, że osoby z niepełnosprawnością muszą przede wszystkim mieć świadomość swoich praw (…). Chcę, żeby ludzie najpierw widzieli mnie, a dopiero później mój wózek, jednak najtrudniej zmienić mentalność ludzi - tłumaczyła.

O tym, w jaki sposób integrować i zaktywizować mieszkańców swojej małej ojczyzny mówiła Maryla Bidzińska, sołtys wsi Stare Oborzyska. Pani sołtys zorganizowała dziesiątki akcji i projektów dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców tej położonej niedaleko Kościana wsi. Z kolei Elżbieta Książek, zastępca dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza opowiadała, jakie wartości przyświecają jej w pracy i życiu. - Nigdy nie interesował mnie wyścig szczurów i korporacyjne zasady pracy. Człowiek powinien wiedzieć, co daje mu szczęście i go rozwija (…). Uważam, że dobre stosunki w grupie, oparte na partnerskich zasadach przynoszą najlepsze efekty - mówiła.

Wszystkim prelegentkom podziękował wicewojewoda Przemysław Pacia. Każdej pani wręczył bukiet wiosennych kwiatów. - Jestem bardzo podbudowany pozytywną energią, płynącą z opowieści pań o swoich doświadczeniach. Przesłanie było bardzo jasne i klarowne, nawet najbardziej traumatyczne przeżycia można przetrwać i na nich budować coś nowego i dobrego - powiedział wicewojewoda dziękując wszystkim uczestniczkom projektu „Siła jest w nas”.

Konferencji zawsze towarzyszy zbiórka charytatywna. W tym roku pieniądze zbierane do puszek zostały przeznaczone na zakup windy dla poznańskiej szkoły „Zawsze razem”, do której uczęszcza młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i dysfunkcjami narządów ruchu. O pracy w tej placówce opowiedziały Maria Warda i Magdalena Stawiarska.

Uczestniczki konferencji mogły także obejrzeć wystawę akwareli autorstwa Emilii Domańskiej, laureatki licznych konkursów w kraju i zagranicą. Piątkowe spotkanie zakończyło się artystycznym akcentem - popularne i lubiane utwory we własnej interpretacji zaśpiewała poznańska wokalistka Natalia Kraśkiewicz, a akompaniował Andrzej Obremski. Kolejna, czwarta już konferencja odbędzie się za rok.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Autor: Biuro prasowe
Data utworzenia: 14.03.2014
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58