Konferencja "W Seniorach siła! Placówki Senior+ jako inwestycja w lokalną społeczność”

Treść archiwalna

O aktywizacji życia seniorów, ich bezpieczeństwie, a także o dostępnych dla nich usługach społecznych, mówiono dzisiaj podczas konferencji organizowanej przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Wśród prelegentów znaleźli się kierownicy Domów Senior+ z północnej Wielkopolski, dr Magdalena Cerbin-Koczorowska z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a także Komisarz Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

- Chciałabym, aby dzisiejsza konferencja była okazją dla wszystkich Państwa do refleksji, na temat tego, jak ważne i pełne jest życie niezależnie od tego, ile mamy lat. Każdy wiek ma swoje radości, ale także troski -  a jednym z obowiązków osób pełniących publiczną funkcję, jest zapewnienie każdemu wsparcia i opieki - mówiła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska podczas konferencji.

Dzisiejsze spotkanie było dedykowane również samorządom, głównie z północy Wielkopolski, która w najmniejszym stopniu pokryta jest siecią placówek dedykowanych seniorom. Prezentowane propozycje działań dotyczące aktywizacji seniorów miały zachęcić samorządy do korzystania z oferty Programu Wieloletniego „Senior+”, którego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”. 

Obecnie na terenie województwa istnieje 85 placówek „Senior+” zapewniających 2278 miejsc. Placówki działają jako ośrodki wsparcia w środowisku lokalnym, oferują m.in. zajęcia aktywności ruchowej, działania prozdrowotne w tym np. gry i zabawy poprawiające pamięć i koncentrację, spotkania integracyjne i kulturalne, jak również zajęcia z szeroko pojętej aktywizacji społecznej. W każdej z placówek seniorzy mogą również skorzystać z posiłku.

- Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kluczem do zrozumienia potrzeb i trosk seniorów jest rozmowa, bo znając potrzeby seniorów, wsłuchując się w ich głosy, możemy najskuteczniej odpowiadać na potrzeby. I właśnie odpowiedzią rządu Prawa i Sprawiedliwości są programy kierowane dla seniorów, by wymienić chociażby korzystną waloryzację świadczeń, trzynastą i czternastą emeryturę, a także program Leki 75+ czy Senior+ - dodała wicewojewoda.

W ramach programu w latach 2017 - 2021 do Wielkopolski trafiło łącznie 25,2 mln zł. W roku 2021 w ramach programu dofinansowanie zostało przyznane na utworzenie 14 nowych placówek (3 Dzienne Domy „Senior+” i 11 Klubów
„Senior +”), zapewniających 301 nowych miejsc dla seniorów, ale również wsparcie otrzymało 45 już istniejących placówek, które oferują ogółem 1154 miejsca.

wicewojewoda przemawia na mównicywicewojewoda ogląda wystawę rękodzieła wykonane przez seniorówseniorzy podczas konferencji

Autor: Dawid Pius
Data utworzenia: 26.10.2021
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 22.12.2021 - 13:25