Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Genowefy Borysionek

Treść archiwalna

Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska wręczyła dziś Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Genowefie Borysionek. Odznaczenie zostało nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.

Pani Genowefa Borysionek przed wybuchem II wojny światowej mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w miejscowości Magdulino. Szkołę podstawową ukończyła w 1941 roku w Duniłowiczach, pow. Postawy. Następnie pomagała rodzicom w gospodarstwie rolnym. W 1942 roku rodzina przeniosła się do miejscowości Zareże. W grudniu 1942 roku, po rozbiciu getta żydowskiego w Duniłowiczach, rodzina Nieścierowiczów przyjęła 4 osoby pochodzenia żydowskiego. Rodzina zapewniła im bezpieczne schronienie przez okres 18 miesięcy. Pani Genowefa Borysionek w 1945 roku przyjechała na terytorium Polski i osiedliła się w Nowym Tomyślu.

Za pomoc w ratowaniu Żydów z Holokaustu z narażeniem własnego życia, odznaczona została wraz z rodzicami i rodzeństwem Dyplomem i Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 28.11.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 02.01.2020 - 08:08