Lekcja historii z wojewodą w Forcie VII

Treść archiwalna

Już po raz trzeci wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann spotkał się z licealistami podczas organizowanej wspólnie z Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Instytutem Pamięci Narodowej lekcji historii. Wykład poświęcony został Operacji Tannenberg - akcji zgładzenia polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, przeprowadzonej przez hitlerowców w 1939 roku.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w wyjątkowej lokalizacji - w Forcie VII. - Pamiętajmy, że to miejsce to pierwszy obóz koncentracyjny na terenie Polski. To tutaj testowano komory gazowe, to tu załogi obozów zagłady prowadziły swoje szkolenia - mówił wojewoda do uczniów.

W ramach przypominanej dzisiaj Operacji Tannenberg rozstrzeliwano Polaków uznanych za szczególnie niebezpiecznych dla III Rzeszy: przedstawicieli inteligencji, duchowieństwa, polityków, ludzi kultury, nauki i sztuki, przedsiębiorców, a także powstańców wielkopolskich.

Dzieje Polaków, mieszkających podczas II wojny światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, nie przebiły się do wyobraźni i pamięci zbiorowej. Tymczasem wysiedlenia z Wielkopolski, Pomorza i ziemi łódzkiej, przymusowe wcielanie do Wehrmachtu na Śląsku i Pomorzu, terror i egzekucje były doświadczeniem mieszkańców tych ziem od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku. Zamordowano wówczas - tylko do końca 1939 roku - 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit.

Lekcję zakończyło wspólne zwiedzanie muzeum i zapalenie zniczy pod Ścianą Śmierci.

Wojewoda zapala znicz pod Ścianą Śmierci. Wnętrze fortu.Wojewoda przemawia do uczniów. Wojewoda przemawia do uczniów.Wojewoda przemawia do uczniów.Slajd prezentacji.Wojewoda razem z uczniami oglądają film.Główne wejście do Fortu VII.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 07.11.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 08.12.2017 - 10:05