"Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości" dla Marii Pągowskiej

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uhonorował Marię Pągowską "Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości", przyznanym przez Prezesa Rady Ministrów.

Odznaczona Maria Pągowska mieszka w Mrowinie (gm. Rokietnica) i urodziła się w 1918 roku. Pochodzi z rodziny ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. W 1940 roku została wysiedlona z domu rodzinnego w Łubowicach, w 1943 roku wstąpiła do Armii Krajowej i została sanitariuszką w 120 Pułku Piechoty 106 Dywizji Piechoty AK rejonowy inspektorat AK "Maria" obejmujący Miechów, Pinczów i Olkusz. W czasie Rzeczpospolitej Pińczowskiej (lipiec/sierpień 1944 r.) była współorganizatorką szpitala polowego w Kazimierzy Wielkiej. W 1945 roku wróciła do Wielkopolski. Studiowała od roku 1936 z przerwą wojenną, uzyskując w 1951 roku tytuł magistra nauk ekonomiczno-handlowych.

Po wojnie współorganizowała od podstaw Centralę Odzieżową i Tekstylną w Poznaniu, była kwestorem Politechniki Poznańskiej. Jest założycielką Stowarzyszenia Księgowych. W 2004 roku otrzymała stopień porucznika. Ojciec odznaczonej - Stanisław Pągowski - był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy. Jak podkreślała Maria Pągowska - potomkini marszałka Senatu Wojciecha Trąmpczyńskiego - jej zaangażowanie społeczne i pracowitość to wynik patriotycznego wychowania, które odebrała w domu rodzinnym. Była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność na rzecz odzyskania niepodległości i za aktywność zawodową.

Wojewoda wręcza odznaczenie. Wojewoda wręcza odznaczenie. Wojewoda wręcza odznaczenie. Maria Pągowska z odzaczeniem.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 16.01.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 13.02.2019 - 15:30