Medale i wyróżnienia z okacji obchodów 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

Treść archiwalna

Beata Matusiak, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kaliszu, otrzymała dziś z rąk Wojewody Wielkopolskiego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. W trakcie wydarzenia Ministra - Członka Rady Ministrów, Sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniewa Hoffmanna reprezentowała I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. Obecna była również Jolanta Goszczyńska, wojewódzki konserwator zabytków.

Spotkanie odbyło się w Lądzie nad Wartą, w dawnym zespole klasztornym cystersów, który pełnił tę funkcję prawie 700 lat. To ważny punkt na Szlaku Cysterskim w Europie. To również wyjątkowy ośrodek kulturowy dla Polaków, o czym świadczy decyzja śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o uznaniu tego najstarszego opactwa cystersów w Polsce za Pomnik Historii. W tym wyjątkowym miejscu wręczone zostały także odznaki za opiekę nad zabytkami, nadane przez Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz nagroda Wojewody Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków za ochronę zabytków w województwie wielkopolskim. Wyróżnienie otrzymało Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha w Pile za przywrócenie dawnego blasku zespołowi klasztornemu w Lądzie oraz popularyzowanie wiedzy o jego historii.

- Gratuluję wszystkim uhonorowanym dziś osobom i instytucjom! Dzięki Państwa zaangażowaniu śladami dawnych władców i bohaterów podążają ludzie dojrzali, młodzież i dzieci, bo znaczące miejsca kultury narodowej stały się własnością wielu pokoleń. W przestrzeniach grodów, zamków i świątyń, oznaczonych symbolem białego orła na czerwonym tle, wszyscy poznają tradycję swojej ziemi i uczą się ją kochać – mówił, dziękując wyróżniony osobom oraz instytucjom, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Pomysł świętowania kulturalnej spuścizny krajów należących do Rady Europy narodził się połowie lat 80. ubiegłego wieku. Początkowo idea  dotyczyła głównie zabytków. Następnie objęto nią dziedzictwo niematerialne i pozostałe objawy kultury. Obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w drugi i trzeci weekend września. Składają się na nie różnego rodzaju wystawy, pokazy edukacyjne, czy festyny organizowane w małych miejscowościach, dzięki czemu przyczyniają się do promocji regionalnych tradycji i zwyczajów.  

Tegoroczna, jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Ma ono pokazywać, że narodowa tożsamość jest wspólną wartością dla wszystkich społeczności lokalnych, ale służy również budowaniu silnych więzi między nimi.  

Zebrani w sali konferencyjnej klaztoru w Lądzie nad Wartą.Przemówienie Wojewody Wojewódzkiego.Przemówienie I Wicewojewody Wielkopolski.Zebrani w sali konferencyjnej klaztoru w Lądzie nad Wartą.Przemówienie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.Wojewoda Wielkopolski wręcza medal.  Wspólne zdjęcie  wyróżnionej z Wojewodą, I Wicewojewodą i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.Wspólne zdjęcie wszystkich wyróżnionych z Wojewodą, I Wicewojewodą i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.Organy w klasztorze w Lądzie n.Wartą.Zebrani goście wysłuchuja kioncertu organowego.

Autor: Jarosław Władczyk
Data utworzenia: 19.09.2022
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 26.10.2022 - 14:40