Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Treść archiwalna

Nagrody za opiekę nad zabytkami wręczył dziś wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podczas wielkopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

W Zespole Pałacowym w Rogalinie wyróżnienia za swoją pracę odebrali: ks. kanonik Jan Kasprowicz - proboszcz Bazyliki Archidiecezjalnej w Gnieźnie, prof. dr hab. Hanna Kočka-Krenz - historyk sztuki, archeolog, odkrywczyni pałacu i kaplicy księcia Mieszka i Dąbrówki na Ostrowie Tumskim oraz prof. dr hab. Tomasz Jasiński - dyrektor Biblioteki Kórnickiej. W trakcie uroczystości wręczono też odznaki „Za Opiekę Nad Zabytkami” osobom, które odegrały szczególną rolę w ratowaniu zabytków.

Jednym z ważnych akcentów uroczystości obchodów było przekazanie odnalezionego, przedwojennego sztandaru Ochotniczej Kolejowej Straży Pożarnej w Poznaniu z 1929 roku, który został ukryty przed okupantem. Historyczny sztandar wraz z głownią w kształcie orła został oficjalnie przekazany wojewodzie i strażakom przez wiceprezesa Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" Adriana Kłosa, który doprowadził do odnalezienia zabytku.

Po konserwacji sztandar trafi za pośrednictwem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych RP woj. wielkopolskiego, który jest prawowitym spadkobiercą dorobku nieistniejącej już Ochotniczej Kolejowej Straży Pożarnej w Poznaniu do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku oraz wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem obchodów jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony kulturowego dziedzictwa.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 23.05.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.06.2016 - 15:45