Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Treść archiwalna

W grudniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim pod honorowym patronatem wojewody odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra Florka oraz Zdzisława Bączkiewicza - prezesa Stowarzyszenia Centrum Wspomagania i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Bratek" a także zaproszonych gości.

Dzisiejsze spotkanie poświęcone było tegorocznym obchodom na rzecz integracji osób niepełnosprawnych, które organizowane jest pod hasłem „Godność i sprawiedliwość dla nas wszystkich”.

Uczestnicy konferencji zwrócili szczególną uwagę na fakt, że osoby z ograniczeniem sprawności to grupa szczególnego ryzyka wśród poszukujących pracy. Utrudnieniem jest dla nich konieczność wyjścia z domu, pokonanie negatywnego nastawienia pracodawców czy współpracowników, przemieszczanie się oraz zdobycie kwalifikacji spośród i tak znacznie ograniczonego pakietu propozycji.

Profesor Anna Brzezińska zwróciła uwagę na znaczenie wychowania najmłodszych w atmosferze tolerancji i wrażliwości. Takie doświadczenie procentuje przez całe późniejsze życie i pozwala kreować świadome i odpowiedzialne postawy w społeczeństwie, w którym niepełnosprawność nie stanowi barier.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych obfitują w liczne imprezy towarzyszące:

3 grudnia 2008r.

godz. 11:00 - 13:00 - konferencja naukowa pt. „Godność i Sprawiedliwość dla wszystkich” - Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu,
(ul. Wieniawskiego 17/19)
Tematy:
1. Otwarcie – prof. Jan Węglarz, Prezes O/PAN w Poznaniu.
2. „Społeczne zobowiązania wobec inicjatywy WHO obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami” – prof. Aleksander Kabsch, Komisja Rehabilitacji i Integracji Społecznej O/PAN w Poznaniu.
3. „Niepełnosprawni – status największej z mniejszości w społeczności”
– prof. Zbigniew Woźniak, Instytut Socjologii UAM, Poznań.
4. „Refleksja teologa o prawach osób z niepełnosprawnościami w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ” – Ks. Dr Paweł Deskur, Komisja Rehabilitacji
i Integracji Społecznej P/PAN w Poznaniu.
5. „Aktywność instytucji państwa i rozwój kapitału społecznego szansą na efektywniejsze funkcjonowanie systemu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.” – dr inż. Andrzej Barczyński, Politechnika Częstochowska.
6. Dyskusja.

godz. 17:00 Kościół Farny - Msza Św. Koncelebrowana przez abp Stanisław Gądeckiego

8 grudnia 2008r.

godz. 16:00 - 18:30 - Międzynarodowy Koncert Wokalno - Instrumentalny w wykonaniu osób niepełnosprawnych z udziałem Zespołu LOMBARD.
Aula UAM - wstęp wolny.

zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 27.11.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58