Mural pamięci "Cegielszczaków" odsłonięty

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann odsłonił upamiętniający Czerwiec ’56 mural, który powstał na budynku Zakładów H. Cegielski Poznań S.A. przy wejściu do zakładów. Obraz przedstawia protestujących robotników i upamiętnia historię zakładu, który jesienią świętować będzie jubileusz działalności. W uroczystości wzięła udział też wicewojewoda Marlena Maląg, parlamentarzyści, władze spółki.

- Mam nadzieję, że będzie to kolejny, rozpoznawalny symbol na mapie Poznania, który przypominać będzie o tym, że stąd "Cegielszczacy" wyruszyli po wolność - mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann. Zwrócił też uwagę, że planowane przez rząd działania, które mają przywrócić rentowność i stabilizację ekonomiczną zakładowi, należą się wszystkim - również tym, którzy 60 lat temu protestowali i domagali się godności.

W prowadzonej przez aktora Jerzego Zelnika uroczystości wzięli udział uczestnicy Poznańskiego Czerwca, którzy 60 lat temu wyszli z zakładu i zapoczątkowali spontaniczny protest Wielkopolan. Autor murala, Marek Laskowski wraz z innymi artystami z Częstochowy wzorował się podczas tworzenia projektu autentycznymi zdjęciami z 1956 roku i początków działania zakładu. Mural ma 280 metrów kwadratowych, powstawał przez 2 tygodnie. Widoczny jest już z ul. 28 Czerwca.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 27.06.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 27.07.2016 - 11:42