Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych

Treść archiwalna

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W imieniu wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka w uroczystościach w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Forcie VII w Poznaniu, które zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości uczestniczyła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

- Spotykamy się w miejscu tragedii Wielkopolan, by przekazać nieśmiertelną pamięć o losach ofiar wojennych zbrodni. Upamiętniamy i z wielkim szacunkiem wspominamy zamordowanych w pierwszym w okupowanej przez III Rzeszę Polsce obozie koncentracyjnym - Forcie VII w Poznaniu. Przypominamy zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, pedagogów, harcerzy, powstańców wielkopolskich i śląskich oraz wszystkie osoby zgładzone w myśl zbrodniczej ideologii nazistowskiej - czytamy w liście, który do uczestników uroczystości skierował wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek przybliżyli historię pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich oraz ideę obchodzonego 14 czerwca święta.

Przejmującym punktem uroczystości były wspomnienia Zenona Ulatowskiego, członka Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, który przedstawił losy swojego ojca, więźnia Fortu VII oraz Stanisława Grześka, syna Karola, więźnia pierwszego transportu do Auschwitz.

80 lat temu z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych 753 polskich więźniów politycznych. Data tego transportu jest uznana za początek działalności obozu. Od 2006 roku decyzją Sejmu RP w tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Uroczystości zakończyły się ceremonią złożenia kwiatów i zapaleniem zniczy pod Ścianą Śmierci. W imieniu wojewody, kwiaty wspólnie z Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej Zenonem Wechmannem złożyła wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Autor: Anna Jost-Prześlakowska
Data utworzenia: 14.06.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 04.07.2020 - 14:25