Narodowy Kongres Rodzin w Ostrowie Wielkopolskim

Treść archiwalna

- Siłą naszego kraju jest rodzina - tymi słowami minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wraz z wicewojewodą Marleną Maląg otworzyła Narodowy Kongres Rodzin w Ostrowie Wielkopolskim. Z zaproszenia wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna skorzystali eksperci, samorządowcy, przedstawiciele administracji i organizacji społecznych, którzy wspólnie debatowali o polityce prorodzinnej w Polsce.

Minister Rafalska przekonywała podczas swojego wystąpienia, że polityka rodzinna to nie tylko polityka społeczna. - Polityka prorodzinna ma być uniwersalna a charakter jej świadczeń - powszechny - mówiła. Wskazała też, że realizowany w samorządach rządowy program "Rodzina 500+" w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu dzietności. - Jak wynika z badań, wzrasta liczba urodzeń i liczba rodzin wielodzietnych. Bez zapewnienia ekonomicznych podstaw bytu rodziny nie ma mowy o jej prawidłowym rozwoju - zaznaczyła minister. Świadczenie 500+ to dla wielu rodzin możliwość wychowania więcej niż jednego dziecka. Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że celem Kongresu jest zwrócenie uwagi tak na sferę ekonomiczną, jak i na wartości.

Jak mówiła wicewojewoda Marlena Maląg - Wielkopolska stawia na rodzinę. - Działania samorządów i administracji rządowej mają jak najlepiej wspierać rodziny - zaznaczyła. Przypomniała też o realizacji w województwie programu "Rodzina 500+", w ramach którego świadczeniem objętych jest blisko 390 tysięcy dzieci. Zwróciła też uwagę na działającą przy wojewodzie wielkopolskim Radę Rodziny, która pełni funkcje doradcze, działa na rzecz promocji rodziny i monitoruje zmiany dotyczące sytuacji rodzin w regionie. Zdaniem wicewojewody samorządy na wiele sposobów wspierają rodziny. Jednym ze sposobów na zaprezentowanie tych dobrych praktyk jest ogłoszony przez wojewodę wielkopolskiego konkurs "Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie", którego laureatem został Ostrów Wielkopolski.

O tym, jak w praktyce samorząd realizuje działania sprzyjające rodzinie opowiedziała prezydent miasta Beata Klimek. Rodziny mogą korzystać w Ostrowie między innymi z miejskiego "becikowego", darmowych przedszkoli, niższych opłat za odpady komunalne dla rodzin wielodzietnych czy zmodernizowanego żłobka miejskiego.

Debaty podczas kongresu zebrane został w trzy panele: "Polityka państwa a potrzeby współczesnej rodziny (Program 500+, Senior+, Maluch+, Program "Za życiem", Mieszkanie+)", "Nowoczesna polityka prorodzinna w samorządzie" i "Środowiskowe elementy wspierające postawy rodzicielskie". Swoimi doświadczeniami dzielili się parlamentarzyści, eksperci i samorządowcy.

Kongres Rodzin był okazją do odwiedzenia przez minister Elżbietę Rafalską i wicewojewodę Marlenę Maląg odnowionego żłobka miejskiego i siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Minister uhonorowała też znanego grafika, twórcę ekslibrisów, ostrowianina Czesława Wosia medalem "Gloria Artis".

Narodowy Kongres Rodzin wsparli swoją obecnością też: biskup kaliski Edward Janiak, senatorowie i posłowie.

Kongres współorganizowany był przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Fundację Narodowego Dnia Życia. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 04.10.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 26.10.2017 - 11:05