Nasza Niepodległa

Treść archiwalna

Narodowe Święto Niepodległości to najradośniejsze święto w polskiej historii. 11 listopada na poznańskim Starym Rynku uroczystości organizowane przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka z okazji 91. rocznicy odzyskania niepodległości, uświetniła między innymi parada i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Po rozpoczynającej uroczystości mszy w intencji ojczyzny, którą w poznańskiej farze odprawił arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, poczty sztandarowe, delegacje, oddziały wojska, służb i harcerze zgromadziły się na płycie Starego Rynku.

Dziewięćdziesiąt jeden lat temu spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Marzenia o niepodległości, które towarzyszyły im przez 123 lata – mówił wojewoda podczas wystąpienia u stóp poznańskiego Ratusza. – Jako Wielkopolanie możemy być dumni z naszych rodaków (...). Dziś mamy prawo i obowiązek postępować jako pewni siebie właściciele naszej przeszłości i przyszłości.

Nad centrum miasta wzbiły się tysiące białych i czerwonych baloników przygotowanych specjalnie dla Poznaniaków.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wojewoda przyznał pamiątkowe medale „Ad Perpetuam Rei Memoriam” wielkopolskim artystom – Janowi AP Kaczmarkowi, kompozytorowi muzyki filmowej, laureatowi Oskara i Andrzejowi Maleszce, poznańskiemu reżyserowi i scenarzyści, który odbierając osobiście wyróżnienie podkreślał jak wielką wagę ma dla niego związek z Wielkopolską – Warto tu być i warto tu tworzyć. Możliwe, że już wkrótce będę mógł ustawić kamerę w tym właśnie miejscu.

Defilada pododdziałów, która przeszła przez centrum, zakończyła się pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie w hołdzie poległym obrońcom Ojczyzny złożono kwiaty.

W rocznicę odzyskania niepodległości na poznańskim Starym Rynku zabrzmiały pieśni w wykonaniu nagradzanej w kraju i za granicą Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą kapelmistrza majora Pawła Joksa.

Wiele osób skorzystało też z możliwości zapoznania się ze zbiorami Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, które w ramach uroczystości było nieodpłatnie udostępnione wszystkim zwiedzającym.

Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości wicewojewoda Przemysław Pacia wręczył w Pile 11 odznaczeń „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 11.11.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59