Nie czekaj do lata, złóż wniosek o paszport już dziś!

Treść archiwalna

- Choć jeszcze nie skończyła się zima, to warto pomyśleć o nadchodzących wakacjach. Jeśli już teraz sprawdzimy ważność paszportu i jeszcze przed zarezerwowaniem wylotu na urlop złożymy wniosek o wydanie dokumentu unikniemy letnich kolejek w punktach paszportowych - z takim apelem do mieszkańców Wielkopolski zwróciła się dziś podczas konferencji prasowej wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal.

Statystyki prowadzone przez Oddział Paszportów w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wskazują na to, że rokrocznie najwięcej wniosków jest składanych od marca do sierpnia - dziennie około 300. W czasie długich weekendów liczba przyjmowanych dokumentów wynosi znacznie więcej - w rekordowym dniu ubiegłego roku było to aż 462 wniosków. Wcześniejsze wystąpienie o wydanie paszportu zdecydowanie ułatwia i przyspiesza proces otrzymania dokumentu.

Wicewojewoda zwróciła uwagę na istniejącą od stycznia możliwość internetowej rezerwacji wizyty w sprawach paszportowych. Wizytę można zaplanować i zarezerwować z wyprzedzeniem przez stronę internetową Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Również od stycznia wprowadzono niższe opłaty dla posiadaczy ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny - dorośli zapłacą za paszport 70 zł, młodzież w wieku 13-25 lat 35 zł a dzieci do 13 roku życia - 15 zł.

Jak podkreślała Iwona Makowska-Chudzicka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, istotnym ułatwieniem jest też możliwość złożenia wniosku w dowolnym organie paszportowym na terenie kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Od momentu wprowadzenia tych zmian, w województwie wielkopolskim z odmiejscowienia wydania wniosku paszportowego skorzystało 7 169 osób. Więcej informacji o procedurze uzyskiwania paszportu: https://www.poznan.uw.gov.pl/paszporty.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 16.02.2015
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58