O HCP Cegielski na Komisji Dialogu Społecznego

Treść archiwalna

Wdrażanym ostatnio działaniom antykryzowym rządu oraz obecnej sytuacji w HCP Cegielski poświęcone było posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Poznaniu. Na zaproszenie wojewody, gościem dzisiejszego spotkania był wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Minister przedstawił pakiet realizowanych programów związanych między innymi z udzielaniem pomocy dla pracobiorców. Osoby które wskutek spowolnienia gospodarczego straciły pracę, będą mogły liczyć na pomoc rządu w spłacie kredytu hipotecznego. Instrumentami pomocowymi rządu dla pracodawców są natomiast udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego poręczenia i gwarancje dla mikroprzedsiebiorstw, a także wsparcie Agencji Rozwoju Przemysłu inicjatyw realizowanych przez średnie i duże firmy.

O pożyczkę z ARP w wysokości 30 mln zł ubiega się właśnie Cegielski. W ocenie ministra, zaniechania poprzednich lat przyczyniły się do złej sytuacji, w której znalazła się ta firma. Załamanie rynków zbytu i sytuacja w jakiej są obecnie stocznie w Gdyni i Szczecinie, zmuszają do nakreślenia nowej formuły rozwoju spółki, która została przedstawiona w planie strategicznym HCP – powiedział A. Szejnfeld. Dodał również, że działania rządu zostaną podjęte bezpośrednio po przyjęciu przez radę nadzorczą planu, który odpowie na pytania dotyczące obszaru produkcji, dalszych losów spółek wchodzących w skład grupy, racjonalizacji posiadanych nieruchomości i prywatyzacji. Minister potwierdził również, że jego resort poszukuje inwestorów w Brazylii i Wietnamie, w krajach gdzie realizowane są zamówienia dla przemysłu stoczniowego. Trwają też rozmowy, przy współudziale samorządu województwa, mające pozyskać zlecenia dla produkowanych pojazdów szynowych.

Mimo trudnej sytuacji Cegielskiego, jego prezes jest przekonany, że przedstawiony plan strategiczny pozwoli spółce na dalszą działalność. – Naszym celem jest pomnożenie w ciągu trzech lat wartości firmy i zachowanie marki Cegielskiego – powiedział Jarosław Lazurko. Potwierdził jednocześnie informacje o planowanych zwolnieniach, które obejmą 500 pracowników. W tej sprawie doszło do porozumień ze związkami. Jednocześnie, wspólnie z wojewodą i władzami samorządowymi, przygotowywany jest plan osłonowy. Ma być on wsparciem, które pozwoli odnaleźć się zwalnianym pracownikom na nowym rynku pracy. Obecny na posiedzeniu WKDS dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Zygmunt Jeżewski zapewnił, że PUP dysponuje obecnie znaczną ilością ofert pracy, które będzie można zaproponować zwalnianym pracownikom. Dodał również, że Urząd na mocy porozumienia z kierownictwem Cegielskiego, będzie poprzez badania ankietowe opracowywał ocenę potrzeb zwalnianych osób.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 18.09.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59