O transplantologii bez tajemnic

Treść archiwalna

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim rozpoczął się kolejny etap kampanii społecznej „Drugie życie”. Uczniowie z trzydziestu dwóch szkół poznawali medyczne i prawne aspekty przeszczepiania narządów. Od lat w kampanii uczestniczy wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Wicewojewoda Przemysław Pacia, podziękował wszystkim za zaangażowanie w kampanię promującą transplantologię i obalającą mity dotyczące przeszczepów.

Podczas spotkania młodzież zapoznała się z podstawową wiedzą na temat transplantacji. Młodzi ludzie mogli porozmawiać z osobami, które żyją z przeszczepionym narządem, lekarzami oraz poznać stanowisko religii na temat transplantacji. Uczniowie wysłuchali wykładów i prezentacji oraz otrzymali niezbędne materiały informacyjne. Teraz przez trzy miesiące będą przygotowywać własne kampanie, których celem jest propagowanie wiedzy o transplantologii. Najbardziej kreatywne rozwiązania zostaną nagrodzone w czerwcu, tuż przed końcem roku szkolnego.

W Polsce wciąż przeprowadza się mniej przeszczepów niż w innych krajach Europy. Jedną z przyczyn jest brak organów, wynikający między innymi z niskiej świadomości społecznej. W naszym kraju na przeszczep pacjenci czekają średnio dwa lata. Obecnie na nową nerkę, płuco czy serce oczekuje blisko 2400 chorych.

Więcej informacji na www.drugiezycie.org.pl

zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 27.02.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58