Obchody 58. rocznicy Poznańskiego Czerwca

Treść archiwalna

Przez cały tydzień odbywały się uroczystości z okazji 58. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Kulminacją obchodów był apel na placu Adama Mickiewicza. Hołd bohaterom oddał wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

W sobotę minęło dokładnie 58 lat od czasu, gdy robotnicy z największych poznańskich zakładów wyszli na ulice, by wyrazić swoje niezadowolenie z sytuacji panującej w kraju i pogarszających się warunków życia. Władza przeciw protestującym wysłała czołgi. Doszło do rozlewu krwi. Blisko 60 osób zginęło, setki zostały rannych, wiele osób trafiło na lata do więzienia.

Wczesnym rankiem kwiaty zostały złożone pod tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych Hipolita Cegielskiego, gdzie rozpoczął się strajk. Wieńce i kwiaty były  też składane we wszystkich miejscach związanych z wydarzeniami z czerwca 1956 roku. W całym mieście odbywały się spotkania z kombatantami i międzypokoleniowe projekty artystyczne, upamiętniające ofiary robotniczego zrywu.

Główne uroczystości rozpoczęły się w południe mszą świętą w intencji ofiar w kościele oo. Dominikanów. Wśród uczestników byli bohaterowie tamtych dramatycznych wydarzeń, przedstawiciele władz, służb mundurowych, młodzież, mieszkańcy Poznania oraz wicewojewoda Przemysław Pacia. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Poznańskiego Czerwca '56, gdzie pamięć patronów swojej szkoły uczcili uczniowie z Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego im. Bohaterów Czerwca 1956 roku.

W czasie uroczystości uczestników wydarzeń sprzed 58 lat uhonorowano medalami „Pro Patria” za „szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Medale nadaje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystości zakończył apel poległych.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Jeszcze w piątek wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia przekazał Benedyktowi Naskrętowi, Zenonowi Szczublińskiemu, Henrykowi Ziebeilowi oraz Franciszkowi Żurkowi, przedstawicielom Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca ’56 „Niepokonani”, Złote Krzyże Zasługi za udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca ’56 oraz za pielęgnowanie pamięci o powstaniu.

W 2006 roku w 50. rocznicę wybuchu powstania, sejm ustanowił 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Święto jest uhonorowaniem „bohaterów, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce".

Autor: Biuro Prasowe
Data utworzenia: 28.06.2014
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58