Obchody Dnia Solidarności i Wolności

Treść archiwalna

W tym roku mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych. Z tej okazji przedstawiciele Solidarności, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski oraz wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek upamiętnili wydarzenia sprzed czterdziestu laty składając kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Uroczystości poprzedziła msza święta w kościele ojców Dominikanów z udziałem wojewody Łukasza Mikołajczyka.

W liście skierowanym do Wielkopolan wojewoda przypomniał, że zjednoczeni wokół idei niepodległej Ojczyzny protestujący domagali się uwolnienia od obcej zależności, a przede wszystkim - przywrócenia ludziom należnego szacunku. Sierpień 1980 stał się symbolem oporu i pokojowych przemian, do których doprowadziła wierność ideałom i patriotycznym wartościom.

- Wierzę, że dzisiejszy Dzień Solidarności i Wolności może być też dniem jedności z narodami, które wciąż walczą o przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych - zaakcentował mocno wojewoda.

Porozumienia Sierpniowe stały się symbolem pokojowych przemian, potrzeby przywrócenia ludziom należytego szacunku, ale i wskazania ideałów, do których dążyli Polacy - do wolności, suwerenności i współdecydowania o losie kraju i własnym.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 31.08.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 23.09.2020 - 22:55