Obchody rocznicy Poznańskiego Powstania Czerwiec '56

Treść archiwalna

61 lat temu na ulice Poznania wyszli robotnicy, którzy domagali się respektowania ich praw. Dzisiaj Poznań i Wielkopolska upamiętniają protesty, które krwawo stłumiły komunistyczne władze. Obchody rocznicowe w Poznaniu rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Zakładów H. Cegielskiego.

Już o godzinie 6:00, w godzinę gdy pierwsi robotnicy wyszli na ulice, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wraz z delegacjami spotkał się przed Zakładem H.Cegielskiego, gdzie złożone zostały kwiaty.

Kolejnym miejscem pamięci, była tablica pamiątkowa przy ZNTK S.A. Pracownicy Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego przyłączyli się do protestujących i wraz z nimi kierowali się do centrum miasta.

Na terenie dawnej zajezdni MPK przy ul. Gajowej kwiaty złożyła wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wraz z doradcą prezydenta RP profesorem Cezarym Kochalskim złożył wieniec w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy pod pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 roku.

Spod dawnej zajezdni uroczysty pochód, prowadzony przez rekonstruktorów, przeszedł na ul. Kochanowskiego, gdzie kiedyś mieściła się siedziba UB, z której w "czarny czwartek" padły pierwsze strzały w stronę protestujących. Obchody przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim zakończyła rekonstrukcja historyczna i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Widowisko odwołujące się do wydarzeń z Czerwca 56 roku przygotowało z inicjatywy wojewody Stowarzyszenie Semper Fidelis.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 28.06.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 27.07.2017 - 11:30